Култура
Православна вера и живот
19. Мај 2017 - 14:07На интернет страници Епархије крушевачке можете преузети у pdf формату нови Васкршњи број епархијског часописа „Православна вера и живот“, а уједно и погледати и преузети претходне бројеве овог часописа.
Православна вера и живот – бр. 21 – 22 (pdf)
Претходни бројеви часописа су овде
Српске рукописне књиге у Словачкој
16. Мај 2017 - 15:46Из штампе је изашла друга књига која је резултат рада научне комисије у оквиру пројекта Истраживање, евидентирање си научни опис српских средњовековних рукописа у иностраним збиркама који води Библиотека Патријаршије.
Научну комисију чине: проф. др Бранислав Тодић, проф. др Зоран Ранковић, проф. др Ирена Шпадијер, проф. др Зоран Ракић, др Владан Тријић, мр Душица Грбић и председник комисије др Зоран Недељковић. Књига представља каталошки археографски опис осам српских рукописних књига и одломака, од којих се седам налази у Словачкој - у Универзитетској библиотеци у Братислави, Словачкој народној библиотеци - Књижевном архиву у граду Мартину, Источнословачком музеју у Кошицама, као и у Библиотеци Гркокатоличког богословског факултета у Прешову. Један изгорели рукопис (Спишки ћирилски одломци) познат је из литературе.
Патријарх: Иринеј Ћирић - прави Христов исповедник
16. Мај 2017 - 9:48У присуству архијереја сабраних на редовном заседању Светог Сабора, Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј отворио је 15. маја 2017. године у Музеју Српске Православне Цркве у Београду изложбу На гласу светости - Иринеј Ћирић, епископ бачки (1884-1955). Изложба је заједнички подухват Музеја града Новог Сада и Епархије бачке.
Круна првог дана заседања Светог Архијерејског Сабора наше отачаствене Цркве била је отварање изложбе у Музеју Српске Православне Цркве посвећене знаменитом епископу бачком Иринеју Ћирићу. Са благословом Преосвећеног Епископа бачког др Иринеја Буловића, несвакидашњу изложбу приредила је др Гордана Петковић, вредни прегалац Музеја града Новог Сада, са намером да ширу научну и културну јавност упозна са животом и заслугама ове велике личности српске црквене и народне историје. Такође, др Гордана Петковић је уредила и богато илустрован каталог изложбе који, слободно можемо рећи, предстваља својеврсни животопис владике Иринеја Ђирића.
Страдање митрополита Арсенија Брадваревића и Српске Цркве
12. Мај 2017 - 12:30У оквиру манифестације „Дани Светог Василија Острошког“ 8. маја 2017. године у Никшићу je промовисана књига проф. др Александра Стаматовића „Суђење Митрополиту Арсенију Брадваревићу“. У представљању је учествовао Преосвећени Епископ г. Јоаникије који је навео даје у питању књига о страдању Митрополита црногорско-приморског Арсенија Брадваревића, Цркве Божје и свештенства у послијератном периоду.
Никшић: 300 година Александро-невске лавре
12. Мај 2017 - 12:13У оквиру Дана Светог Василија Острошког, културно-духовне манифестације која се ових дана одржава у Никшићу, у навечерје празника Светог оца нашег Василија Острошког Чудотворца, 11. маја 2017. године, отворена је изложба фотографија „300 година Александро-невске лавре“.
Радуј се, Василије свети, похвало рода нашег!
12. Мај 2017 - 8:23Радуј се, исцјелитељу болести сваке, радуј се, пастиру заблудјелих оваца које усрдно враћаш на пут истине и живота. Радуј се, хранитељу изгладњелих душа, радуј се, просветитељу помрачених умова. Радуј се, Василије свети, похвало рода нашега.
Свети Василије Острошки (Јовановић) рођен је у селу Мркоњићи, Попово Поље у Херцеговини, у Републици Српској. Када је одрастао отишао је у требињски манастир Успенија Пресвете Богородице и ту се замонашио. Као монах убрзо се прочуо због свог подвижничког живота, а касније је изабран и посвећен за епископа захумског и скендеријског. Као архијереј живео је у манастиру Тврдошу и одатле утврђивао у Православљу своје вернике, чувајући их од турских свирепости и латинског лукавства. Када су Турци разорили Тврдош, Василије се преселио у манастир Острог где је наставио свој опасни подвижнички живот, уз много топле молитве и бриге за своје вернике.