Култура

Саборни храм у Бару осликан у традиционалној фреско техници

Храм Светог Јована Владимира у Бару осликан је за непуних годину и по. Традиционална фреско-техника која је коришћена била је запостављена на нашим просторима готово 300 година. Укупна површина за осликавање храма је око 4.800 квадрата, а поређења ради, Дечани, који су приближне унутрашње површине, осликавани су пуних 16 година.

У Софији представљена књига “Посаветуј ме, оче!“

Издање „Светигоре“ доживело  велику интересовања међу бугарским читаоцима

Какав је човеков позив на земљи? Шта је то милосрђе? Како да превладамо гордост? Шта од нас тражи Господ и које је дело најважније за хришћанина? Одговор на ова и многа друга питања и неодумице ухришћанском свакодневном животу даје ова књига „Посаветиј ме, оче!“, која  је заједничко издање Духовно-просветног центра „Свети Аархангел Михаил“ Митрополије Варне и Великог Преслава и Издавачко-информативне куће „Светигора“ Црногорско-приморске митрополије.

Књига је први пут објављена на бугарском језику, и то по благослову Митрополита Варне и великог Преслава Јована и Митрополита црногорско-приморског Амфилохија. Почетком септембра она је већ представљена током Седмице православне књиге у Варни и у међувремену је изавала велико интересовање међу читаоцима.

Концерт испред храма Светог Јована Владимира

Концерт испред храма Светог Јована Владимира
Концерт испред храма Светог Јована Владимира
Концерт испред храма Светог Јована Владимира
Концерт испред храма Светог Јована Владимира

Саборни храм Светог Јована Владимира у Бару освештан је 25. септембра 2015. године. Наредне вечери, испред храма одржан је концерт Слободана Тркуље и Јелене Томашевић.

Монографија о Саборном храму Светог Јована Владимира

Навршило се хиљаду година од мученичке кончине Светог Јована Владимира у чији спомен и славу је саграђен Саборни храм у Бару.

Поводом овог значајног јубилеја и освећења храма 25. септембра 2016. године припремљена је за штампу монографска публикација „Саборни храм Светог Јована Владимира у Бару“. Уводну ријеч дао је Aрхиепископ цетињски, Mитрополит црногорско-приморски и егзарх свештеног трона пећког г. Амфилохије, даље слиједе поглавља: „Хришћанство на простору Бара - града Светог Јована Владимира - од оснивања па до краја средњег вијека (сакрални споменици)“ аутора археолога мр Младена Загарчанина; „ Житије и страдање Светог мученика Јована Владимира - краља српског“ Преподобног Јустина Ћелијског; “Правда Светог краља Владимира“ Светог владике Николаја Охридског и Жичког, „Пут моштију Светог Јована Владимира“ и „Румијска литија“ протопрезвитера Јована Пламенца; „Идејна поставка односно света тајна новопројектованог православног храма Светог Јована Владимира у Бару“ архитектекте проф. др Предрага Ристића; „Кратак преглед историјата градње Саборног храма Светог Јована Владимира (1991-2016)“ Јована Б. Маркуша; „Архитектоника храма - функционална и организациона цјелина“ проф. др Светислава Г. Поповића; „Умјетничко уређење храма“ аутора протосинђела Исака Симића; „Живот Храма“ Јована Б. Маркуша; „Миленијумско прослављање Светог Јована Владимира“ Јована Б. Маркуша и на крају књиге текст јерођакона Јустина Мреновића “Благодатни дар Пресвете Богородице граду Бару”.