Култура

Orthodoxy Cognate Page веб портал припрема књигу о православним Црквама

Овај портал (www.theorthodoxchurch.info), са којима наша Информативна служба СПЦ интензивно сарађује, припрема књигу о свима православним и дохалкидонским Црквама. Ово дело је написао Георгије Александар, секретар овог веб портала, и доноси размишљања о свеправославном хришћанском јединством. Аутор сматра да треба установити заједничку платформу за православне Цркве и успостављати дијалог између источних и западних, оријенталних и других Цркава. Књига је у фази припреме. Очекују се други подаци о њој.

Препоручујемо: Српски прота Милутин Тесла (1819-1879)

У издању манастира Студеница недавно је изашла студија која објашњава порекло једног од највећих генија у историји човечанства - Николе Тесле.

Његов отац је био својеврсни геније: песник, хуманиста и просветитељ, дипломата, интелектуалац, полиглота, љубитељ природних наука, српски национални радник, а изнад свега молитвеник - православни свештеник. Међу прецима и најближим рођацима велики Никола Тесла има неколико десетина православних свештеника, неколико монаха и једног Епископа, рођеног ујака - Митрополита дабробосанског Николаја Мандића.

Етеријино ходочашће у Свету Земљу

У едицији Свети оци у преводу на српски језик објављен је путописни дневник Етеријино ходочашће у Свету Земљу.

Ово је четврта књига у поменутој новоформираној едицији, а у припреми су Живот Константинов од Јевсевија Кесаријског, посланице Светог Игњатија Богоносца, црквене историје од Сократа Схоластика и Теодорита Кирског. Монаштво као организовани начин живота и подвига монаха развио се интензивно у 4. веку на Истоку. О томе, поред осталог, сведоче и многи хришћански писци са Запада који су посећивали хришћански Исток: Свету Земљу, Египат, Синај, и на лицу места се упознавали са монасима пустињацима и њихово духовно-монашко искуство преносили на хришћански Запад.

Монахиња Етерија (Егерија) је то учинила крајем 4. века, и оставила, поред осталог, драгоцене путописачке-поклоничке белешке које употпуњавају нашу слику о развоју монаштва у то доба. У том погледу можемо је упоредити са њеним савременицима и земљацима са Запада, као што су били презвитер Руфин из Аквилеје (данас Градо код Трста у северној Италији), Блажени Јероним, Преподобни Јован Касијан и многи други. Надамо се да ће ово дело наићи на добар пријем код читалаца српског говорног подручја и шире.

Успех хора Србадија у Грчкој

Предсједник Републике Српске Милорад Додик упутио је честитку Српском црквеном пјевачком друштву "Србадија" из Бијељине поводом освајања златне и сребрне медаље на Међународном такмичењу хорова у Грчкој. Додик је поручио да је овим великим успјехом у Грчкој "Србадија" још једном на најбољи начин потврдила висок умјетнички квалитет који је крунисан медаљама високог сјаја.

Протојереј Андреј Ткачов: Мисионарске белешке

Излази из штампе нова књига протојереја Андреја Ткачова на српском језику „Мисионарске белешке“. Издање је посвећено једној од најактуелнијих тема из живота Цркве и сваког хришћанина. Главна тема књиге је проповед спасоносне Христове вере. Аутор на основу личног искуства говори о томе како савремени чвоек треба да проповеда Истину, како боље да пренесе јеванђељско учење свом ближњем.

Књига ће бити корисна широком кругу читалаца, свима онима којима је стало до судбине Цркве и до њене јеванђељске благовести. Ово је већ друго штампано издање протојереја Андреја Ткачова на српском језику. „Мисионарске белешке“ су још један заједнички пројекат српске редакције портала „Православие.Ru“ и издавачке куће „Чувари“. Раније је објављен зборник чланака „Није на продају“, који се одмах свидео српским читаоцима и који је изазвао велико интересовање за овог аутора. Презентација књиге „Мисионарске белешке“ у којој учествује њен аутор, отац Андреј, биће одржана: