Култура

Страдање православних свештеника током Шајкашко-новосадске рације

Страдање православних свештеника током Шајкашко-новосадске рације
Страдање православних свештеника током Шајкашко-новосадске рације
Страдање православних свештеника током Шајкашко-новосадске рације
Страдање православних свештеника током Шајкашко-новосадске рације

У Историјском архиву града Новог Сада, 22. јануара 2021. године, отворена је изложба „Страдање православних свештеника током Шајкашко-новосадске рације”, посвећена свештеницима који су побијени у Погрому (Шајкашко-новосадској рацији) у јануару 1942. године.

Светосавска недеља у Суботици

Светосавска недеља у Суботици
Светосавска недеља у Суботици
Светосавска недеља у Суботици
Светосавска недеља у Суботици

У Задужбини Душана Радића у Суботици, у просторијама Српског културног центра Свети Сава, у четвртак, 21. јануара 2021. године, свечано је отворена, двадесет и девета по реду, Светосавска недеља.

Сакрална архитектура Бањалучке епархије

Монографија Сакрална архитектура Бањалучке епархије на њеном садашњем простору од Миланског едикта до краја средњег вијека штампана је поводом 800 година аутокефалности Српске Православне Цркве и 120 година од оснивања Бањалучке епархије. Издавач је Архив Републике Српске и Удружење архивских радника Републике Српске, а издавање је помогао Републички секретаријат за вјере Владе Републике Српске.

Аутори монографије су Славољуб Лукић, доктор теологије, Бојан Вујиновић, мастер археологије, и Марко Јанковић, мастер историје. Монографија је подијељена на четири цјелине: „Црквене прилике на подручју садашње Бањалучке епархије од апостолског доба до Берлинског конгреса 1878. године”, „Базилике на простору садашње Бањалучке епархије”, „Активни манастири” и „Угашени манастири – манастиришта и црквишта”. Свако од поглавља је заокружена цјелина и може стајати самостално.

Страдање православних свештеника у Рацији

У петак, 22. јануара 2021. године, са почетком у 11 часова, у Историјском архиву Града Новог Сада биће отворена изложба „Страдање православних свештеника у Рацији”. Изложба ће бити уприличена у оквиру програма „Ледена тишина”, који је посвећен обележавању годишњице погрома у јужној Бачкој у јануару 1942. године. Тим поводом, снимљен је интервју са г. Петаром Ђурђевим, директором Историјског архива Града Новог Сада.

Мученици чурушки – отргнути од заборава

Тематска изложба архивских докумената „Мученици чурушки – отргнути од заборава”, посвећена страдалима у погрому у Чуругу јануара 1942. године, отворена је 21. јануара 2021. године у галеријском простору Архива Војводине.

Аутори изложбе су протопрезвитер Владан Симић, секретар Епархије бачке, др Небојша Кузмановић, директор Архива Војводине, и Љиљана Дожић, архивски саветник.

Нови број годишњака Академије СПЦ - Живопис 9, 2020

У данашње време у црквеној уметности приметан je све већи јаз између језика и непосредног искуства. Односно, пре се посеже свођењу и одређењу језика логичким и интелектуалним дискурсом, него доживљајним надиндивидуалним искуством односа. Истовремено уметнички речник постаје стручан и научан, стварајући све већу дистанцу између истине ликовног израза и чињенице дијалошке стварности и постојаности динамике свакодневног личносног сусрета у човековом животу. Одвајајући речи од њеног личносног сведочења долазимо до стварности која има за последицу свођење језика на „неутралну семантику објективних појмова“. Користећи овакав језик који је одвојен од живота, уметнички израз се своди на „семантички формализам“, немајући способност сагледавања егзистенцијалне целости и јединства човека као синтезе умног и чулног света. Имајући у виду горе наведене датости било би погрешно закључити да је посреди само приоритет лингвистичког израза, него је овде поглавито наглашена неусагласивост и антагонизам између уметности, вере и живота, стога је овај часопис управо осмишљен и конципиран са жељом и тежњом да се стави акценат на оживљавање уметности, довођењем речи у везу са емпиријским искуством.