Култура

Промоција сабраних дјела Матије Бећковића

Промоција сабраних дјела Матије Бећковића
Промоција сабраних дјела Матије Бећковића
Промоција сабраних дјела Матије Бећковића
Промоција сабраних дјела Матије Бећковића

У крити Саборног храма Васкрсења Христовог у Подгорици 1. марта су промовисана сабрана дјела академика Матије Бећковића. Поштоваоцима Бећковићевог стваралаштва обратили су се Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије, директор подгоричке издавачке куће „Октоих“, која је објавила ово капитално издање, књижевник Радомир Уљаревић и аутор.

У свету молитве

Ново издање манастира Светог архангела Михаила на Михољској Превлаци: „У свету молитве“ Светог Јована Кронштатског

У издању манастира Светог Архангела Михаила на Михољској Превлаци објављена је књига «У свету молитве» Светог Јована Кронштатског, чудотворца и узора православног свештеника не само у Русији него и у целом свету. О изузетности ове књиге сведочи и податак да је на руском језику објављена као допринос прослави хиљадугодишњице Крштења руског народа. Књига «У свету молитве» саткана је од двадесет поглавља, а свако од њих садржи по десетак цртица Светог Јована Кронштатског.

Свима нам је добро познато да се овај од свих вољени свештеник молио ватрено и искрено и да је на његове свете молитве Господ чудотворио. А молио се тајно, онако како је то Господ заповедио. Но, то тајно делимично је учинио јавним, а све у жељи да се Име Божје прослави. Чинио је то тако снажно, тако богонадахнуто и с толико љубави да нама као читаоцима од те љубави просто дах застаје.

Под кулом вавилонском

Из штампе је изашла збирка хришћанске духовне поезије „Под кулом вавилонском“, аутора Здравка Кнежића, коју су заједнички објавили Издавачка кућа Митрополије дабробосанске „Дабар“, са сједиштем у манастиру Светог Николаја у Добрунској Ријеци и Српско соколско друштво „Соко“ из Добруна.

Ово је прва Кнежићева књига, која је одабрана на прошлогодишњем конкурсу „Дабра“ и „Сокола“ за суфинансирање трошкова штампања прве збирке хришћанских духовних пјесама.

На конкурсу су учествовали аутори који до сада нису имали прилике и могућности објавити своју прву књигу, старости до 40 година, са подручја Митрополије дабробосанске.

Kонкурс за најбољу кратку причу о теми „Христос Васкрсе“

Редакција часописа за духовну и културну просвјету „СОКО“ Српског соколског друштва „Соко“ из Добруна, код Вишеграда, расписала је традиционални конкурс за најбољу кратку причу о теми „Христос Васкрсе“.

На конкурс могу бити пријављене необјављене приче, чији су аутори из свих српских крајева. Редакција „Сокола“ наградиће аутора најуспјешније приче са 200 КМ, другопласираног са 100, а трећепласираног са 50 КМ. Осим три најбоље приче, редакција „Сокола“ одабраће одређени број квалитетних кратких прича које ће бити објављене на страницама овог часописа и у оквиру посебне збирке. Проглашење најбољих и уручивање награда биће обављено на Васкршњој академији у манастиру Добруну.

Древни трагови хришћанства

Древни трагови хришћанства
Древни трагови хришћанства
Древни трагови хришћанства
Древни трагови хришћанства

У Музеју Републике Српске у Бањалуци, 27. фебруара 2013. године, отворена изложба „Рано хришћанство на подручју Епархије бихаћко-петровачке“

Изложба „Рано хришћанство на подручју Епархије бихаћко-петровачке“ у себи је сабрала непроцјењиве историјске доказе о постојању хришћанства на овим просторима још у првим вијековима. На почетку свечаности, окупљене је поздравила гђа Нада Пувачић, директор Музеја Републике Српске, а потом се присутнима обратила гђа Милка Ђукић, виши кустос, која је и приређивач изложбе, објаснивши значај очувања историјских доказа везаних за прве вијекове хришћанства на овим просторима. Епископ бихаћко-петровачки г. Атанасије захвалио се радницима Музеја и гђи Лукић на уложеном труду, подсјетивши окупљене како су апостолски ученици,  проносећи истину Јеванђеља Христовог, и на овим просторима оставили дубоке трагове, захваљујући којима наш историјски пут води ка Царству Божјем. Изложбу је званично отворио г. Горан Мутабџија, министар просвјете и културе у Влади Републике Српске.

Црквена музика и Богослужење

аутор: Никола Попмихајлов

Овај рад објављен је као чланак у периодичном часопису „Истина“ Далматинске епархије са благословом Епископа далматинског г. Фотија.

На самом почетку символа православне вере каже се: Верујем у једнога Бога, Оца Сведержитеља, Творца неба и земље…“ Овде се Бог помиње као творац свега видљивог и невидљивог. Слика је јасна, недвосмислена и догматски исправна. Бог је заиста наш небески Отац. Он је Сведржитељ који је створио небо и земљу.