Култура

Српска православна црква: Осам векова у слици и речи

Српска православна црква: Осам векова у слици и речи
Српска православна црква: Осам векова у слици и речи
Српска православна црква: Осам векова у слици и речи
Српска православна црква: Осам векова у слици и речи

Дана 17. октобра 2018. године, у после подневним часовима, у свечаној сали Градског музеја у Вуковару одржана је, у оквиру Жупанијског стручног већа учитеља и наставника националне групе предмета, промоција књиге Српска православна црква – Осам векова у слици и речи. Идејни иницијатори скупа били су водитељ жупанијског стручног већа и професор географије г. Новица Гајић и професор историје г. Зоран Јакшић из ОШ Драгутин Тадијановић. Опширније на интернет страници Епархије осечкопољске и барањске.

Протојереј-ставрофор др Саво Б. Јовић добитник Златног витеза на међународном фестивалу у Пјатигорску, Русија

Протојереј-ставрофор др Саво Б. Јовић добитник Златног витеза на Деветом међународном фестивалу словенских и православних књижевника у Пјатигорску, Русија

Под покровитељством Председника Руске Федерације г. Владимира Путина и Његове Светости Патријарха московског и све Русије г. Кирила, у руском граду Пјатигорску, од 15. до 18. октобра 2018. године, одржавао се Девети међународни фестивал словенских и православних књижевника „Златни витез“, једна од најпрестижнијих културно-уметничких манифестација у овој земљи, али и широм словенског и православног света.

На учешће на Бијенале савремене црквене уметности у Србији позвани мајстори из Белорусије, Русије и других земаља

ТВ канал Руске православне цркве СОЈУЗ  је 12. октобра 2018. године представио јавности Прво Бијенале савремене црквене уметности, које је одржано у Уметничком павиљону „Цвијета Зузорић“ од 20. марта до 1. априла 2018. године. Организатор изложбе је Удружење ликовних уметника Србије у сарадњи са Краљевским Редом Витезова.

„Брак за све“: критика предлога од стране католичких организација

Институт за брак и породицу Католичке Цркве у Аустрији критикује пасивно држање владајућих партија у вези са одлуком Уставног суда Аустрије да од 2019. године брак не буде искључиво заједница мушкарца и жене, већ да буде отворен и за хомосексуалне и трансродне особе. „Премда је јасно да не постоји двотрећинска већина у Парламенту која би могла укинути ову одлуку, постоје и други начини да се пружи отпор“, наглашава Стефани Меркенс из католичког Института за брак и породицу. Као једну од опција она истиче да би владајуће партије требало да инсистирају на члану 12. Европске конвенције о људским правима по којој је брак заједница мушкарца и жене, а регистровано партнерство отворено за све.

Конференција поводом 20-годишњице Библијске библиотеке у Софији

Ове године Библијска библиотека при Богословском факултету Софијског универзитета обележава 20 година рада. Ма како је то њена кратка историја, ова библиотека при Богословском факултету има велики значај за библијске науке. Овим поводом је директор библиотеке др Ивајло Најденов организовао Међународну научну конференцију на коју су били позвани сви они који су дали допринос оснивању и снадбевању ове богословске установе. Тако је овим поводом пристигао Карл-Вилхелм Нибур са Богословског факултета у Јени као један од њених оснивача, даровалаца и ревнитеља за њено даље обогаћивање књигама. а који је последњих 10 година председник Комитета за источну Европу Друштва за новозаветна истраживања (Studiorum Novi Testamenti Societas).

Нобелова награда за мир Денису Муквегеу и Надији Мурад

Денис Муквеге, лекар гинеколог из Демократске Републике Конго, и Надија Мурад, млада јазидска активистикиња, овогодишњи су добитници Нобелове награде за мир.

Обоје добитника значајно су допринели усмеравању пажње јавности на ратне злочине. Захваљујући њиховом раду, тема сексуалног насиља у рату и оружаним сукобима постала је актуелна у међународним медијима, пише у објашњењу Одбора.