Култура

Марен Р. Нихоф: „Филон Александријски. Интелектуелна биографија”

(Maren R. Niehoff, Philon von Alexandria. Еine intellektuelle Biographie,Tübingen 2019)

Филон из Александрије  - Φίλων, латинизовано Philo Alexandrinus или Philo Iudaeus; јеверејски Yedidia (Jedediah) HaCohen ידידיה הכהן; * рођен око 15/10. пре Христа.; † умро око 40 после Христа - оставио једно од најопсежнијих и најсвестранијих дела антике, које осветљава јлинистичко јудејство, рано хришћанство и другу софистику.

Ипак су његова личност и интелектуални развој остали тајновити, јер је податке о себи врло ретко давао. Марен Р. Нихоф анализира његов плодни Œuvre у погледу у једном једином историјски фиксираном догађају у његовом животу, као предводника јеврејске мисије код римског цара Гаја Калигуле. Те римске године маркирају биографски и духовни заокрет. У Александрији је Филон био у јеврејској заједници у служби, узимајући живо учешће у дебатама о тачном смислу библијских текстова, примењујући методе егзегезе Хомера и решавајући текстуалне проблеме кроз платонске алегорије.

И кад ме не буде више

И кад ме не буде више
сунце ће нову зору будити
и зора ће у дан процветати,
да живот испуни све
и радост и лахор и руже те.

Ово је Србија!

У продукцији КУД "Батајница" из Србије и СКУД "Опленац" из Канаде, настао је потпуно јединствен музички поздрав током трајања ванредне ситуације у целом свету.

Под паролом "Снагом српске традиције, заједно", уметнички руководиоци, кореографи, свирачи, певачи и играчи - фоклораши Културно-уметничких друштава из 18 земаља света извели су на посебан начин песму "Ово је Србија" аутора Николе Грбића.

Интернет страница “Православља” у новом руху

Благословом главног и одговорног уредника „Православљаˮ – новина Српске Патријаршије, протођакона др Дамјана С. Божића, у пасхалној радости редизајнирана је и проширена интернет страница „Православљаˮ (http://pravoslavlje.spc.rs). У циљу што успешнијег мисионарског деловања од празника Светог Василија чудотворца Острошког интернет страница „Православљаˮ доступна је у новом руху, с тога надахнути овим великим празником препуштамо се молитвеном заступништву нашем заштитнику Острошком чудотворцу молећи га да управља наше мисионарске кораке.

Историјски музеј Србије: Краљеви и светитељи српски

Историјски музеј Србије има задовољство да Вас обавести да ће од четвртка 7. маја, у складу са Препоруком Министарства културе и информисања о наставку рада музеја, изложба „Краљеви и светитељи српски” бити отворена за посетиоце. Галерија ће радити од понедељка до петка, у периоду од 12 до 16 часова.

Шеста Бешеновска приношења

„Не дамо светиње, јер оне нису дале нас“ тема је овогодишњег песничког конкурса манифестације „Бешеновска приношења “коју шесту годину за редом организује манастир Бешеново, а осмислио ју је председник жирија чувени српски песник Благоје Баковић. Конкурс је отворен до 25. јуна 2020. године, победници ће бити проглашени 25. јула, а нараде уручене 28. јула о летњој манастирској слави Светим Кирику и Јулити. Тада ће бити промовисана и збирка са песмама са конкурса.