Васкрс

Васкршњи сајам завршен доделом захвалница

Васкршњи сајам завршен доделом захвалница
Васкршњи сајам завршен доделом захвалница
Васкршњи сајам завршен доделом захвалница
Васкршњи сајам завршен доделом захвалница

Српска Православна Црква је у оквиру Васкршњег сајма приказала све облике и теме доступне свакоме ко тражи пут спасења, потврђујући изнова колико потенцијала и ресурса поседује и, захваљујући непрекидном деловању, умножава таланте свих који се око Цркве окупљају и са своје стране мисионирају.

У сусрет Васкрсу посвећена је значајна пажња теми Жена у Православљу , а на најлепши начин ово питање су обрадиле: сестра Теодора из манастира Ваведења, др Зорица Кубуровић иДина Чолић, уз светоотачке поуке које је читао  протојереј мр Милорад Средојевић.

О Сајму у начелу

Током две недеље трајања Сајма одржано је 27 предавања на разне теме са преко стотину учесника. Поред богослова, свештеника, вероучитеља, у овом посебном сабрању учествовали су лекари, професори, педагози, психолози, песници и књижевници, етно групе, хорови, ученици основних и средњих школа.

За време Васкршњег сајма потврђено је да је неопходно појачати рад са младима, што су показала предавања посвећена младима: Преосвећени Епископ Андреј, протојереј-ставрофор др Драгомир Сандо, академик Владета Јеротић и проф. др Исидор Граорац (Педагогија и антипедагогија), Земља живих (Брајковац), проф. Јован Марић, др Љиљана Милошевић и презвитер Небојша Тополић (Религија и ментално здравље).

Тридесет излагача је својим издавачким програмима, рукотворинама, црквеним производима, манастирским производима испунило очекивања грађана.

Подухват године је  било необично вредно дело Слово Љубави од Стефана Лазаревића, деспота српског, аутора Божидара Болета Милорадовића, које је први пут приказано  на Васкршњем сајму.Издавач: Издавачка фондација СПЦ Архиепископије београдско-карловачке; штампа: Штампарија СПЦ, уз подршку Канцеларије за сарадњу с традиционалним Црквама и верским заједницама.

Најтраженија књига је била Тајна школе аутора Светомира Бојанина, у издању Одбора за верску наставу Архиепископије београдско-карловачке.

Посебан подухват је Мали православни молитвеник на српском и ромском језику (на ромски превео Златромир Јовановић); издавач: РРОМ продукција Београд, штампа: Штампарија СПЦ.

Духовно и молитвено сабрање У сусрет Васкрсу подржали су Привредна комора града Београда и Канцеларија за сарадњу с традиционалним Црквама и верским заједницама.

У рад Васкршњег сајма укључила се и Вазнесенска црква, где су захваљујући старешини храма, протојереју  Арсенију Арсенијевићу,  такође држана предавања. 

Зорица Зец

Велики четвртак

Пред празник Пасху, у четвртак, Христос се са ученицима вратио у Јерусалим где је на тај дан, који се прославља као Велики Четвртак, била Тајна вечера.

Исус је тада установио Свету Тајну Причешћа говорећи: "Узмите, једите; ово је тело моје." и "Пијте из ње сви; Јер ово је крв моја Новога Завета која се пролива за многе ради отпуштења грехова" (Мт. 26, 26-28). Ове се речи могу чути у току Свете Литургије.

Господ Исус Христос је својим ученицима опрао ноге учећи их тако, сопственим примером, како треба да служе једни другима. Заповедио им је и да љубе једни друге: "Да љубите једни друге као што ја вас љубим" (Јн. 15, 12), и отворено говорио о предстојећем страдању. 

Христос је пред свима у току Тајне вечере рекао: "Заиста вам кажем; један од вас издаће ме" (Мт. 26, 21). "А Јуда издајник његов одговарајући рече: да нисам ја учитељу? Рече му (Исус): Ти каза" (Мт. 26, 25). "Рече му Петар: Нећу те се одрећи макар морао и умријети с тобом" (Мт. 26, 35). 

Исус Христос затим одлази у Гетсимански врт, где се знајући за сва страдања која Му предстоје моли Оцу. Јуда је у врт дошао са слугама првосвештеника и фарисеја, да Га изда. Исуса им је показао целивајући Га јер им беше рекао: "Кога пољубим, тај је" (Лк. 22, 47), а Христос га је упитао "Јудо, зар цјеливом издајеш Сина Човјечијега?"(Лк. 22, 48).

Те ноћи пошто су Христа одвели, ученици су били као стадо без пастира, изгубљени и очајни. Тада је Петар, који је бескрајно волео Христа, поклекао и три пута Га се до зоре одрекао. Питали су га да ли је он један од ученика и да ли је био са Исусом, Петар је одговорио да не зна ко је он и да га не познаје. Кад је трећи пут изустио да није, запевао је петао. Петар се тада сетио речи Исусових да ће га се и он три пута одрећи пре него што запева петао. Петар је схватио колики је његов пад, те се из дубине душе покајао и плакао, молећи опроштај.

Зора следећег дана није најављивала ништа добро, био је то дан Христовог коначног страдања - Велики петак.

Богослужења на Велики четвртак

Велики Четвртак је дан посвећен спомену установљења Тајне вечере односно Свете Евхаристије (ломљење хлебова), односно на „умовеније" (прање) ногу, на опроштајну беседу Исуса Христа с ученицима — у Сионској горници и на путу за Гетсимански врт, на првосвештеничке молитве Господове пред страдања, и на предају Богочовека на страдање. На Велики четвртак служи се Литургија Светог Василија Великог, и тога дана је Господ установио Свету Тајну Причешћа. На тај дан увече, чита се дванаест одломака из Јеванђеља о страдању Христовом.

Слово на Велики Петак

У име Оца и Сина и Светога Духа,

Да Господ није умро за нас не бисмо имали живота, управо као што каже црквена песма "смрт његова живот мој" или као што рече један велики Свети Отац "имали смо потребу за Богом Спаситељем Оваплоћеним и Оним Који је умро за нас". Није било довољно само да Бог постане човек него је било потребно да као и сваки човек овде на Земљи, као сви ми, прође читав живот, искуси то што сваки од нас искуша до смрти, па и саму смрт. Да Христос није умро за нас не би смо били спасени јер оно што је Он узео на себе од наше природе и од творевине то је и спасено. А узео је читаву створену природу и све њене последице. Последице природе после греха биле су смрт и трулежност. Зато је Господ дошао у тај час, како сам рече, да умре за нас, да би нас тако васкрсао кроз сједињење са Њим и са Богом.

Шеста недеља Часног Поста - Цветна

А Исус на шест дана пре Пасхе дође у Витанију где беше Лазар који умрије, кога он подиже из мртвих. Онде му пак зготовише вечеру, и Марта служаше, а Лазар беше један од оних што сеђаху са њим за трпезом. А Марија узевши литру правога нардова скупоценога мириса помаза ноге Исусове, и обриса косом својом ноге његове; а кућа се напуни мириса од мира.

Светла недеља

Васкрс - хришћанска Пасха (грч: Χριστιανικό Πάσχα) - највећи хришћански празник, дан који Црква слави као коначну Христову победу над смрћу. Васкрсење Господа Исуса Христа је темељ Хришћанства: "А ако Христос није устао, онда је празна проповед наша, празна је и вера наша" (1. Кор 15,14), тј. сва вера и проповед Христових ученика, а касније и сваког Хришћанина, ниче из тог најважнијег Христовог дела. На истини да је Христос Васкрсао заснива се и нада Хришћана у сопствено васкрсење: "јер као што у Адаму сви умиру, тако ћe и у Христу сви оживети" (1. Кор 15,22).

Васкрсни понедељак

Бели АнђеоУ недељу рано, пре зоре, Марија Магдалина, Марија Јаковљева, Саломија и неке друге жене пошле су са спремљеним миром на Христов гроб. Велики камен којим је Христов гроб био затворен одваљен је, гроб је празан! На камену седи анђео Господњи, са лицем као муња и оделом белим као снег. Стражари војници су укочени од страха. Анђео благовести мироносицама: „Не бојте се, јер знам да Исуса распетога тражите. Није овде јер устаде, као што је казао... Идите брже и кажите ученицима Његовим да је васкрсао". Жене крећу, а у исто време збуњени војници-стражари трче у град да обавесте јеврејске главаре о оном што су видели. Радују се људи, радује се сва природа! Христос је васкрсао, ђаво и смрт су побеђени! Својим чудесним васкрсењем Господ Исус Христос отворио је и нама пут у живот вечни, отворио пут ка коначном васкрсењу мртвих у последњи дан, дан Његовог другог доласка.