Веронаука
Комисија Владе Републике Србије за верску наставу
13. Септембар 2019 - 9:32Комисија Владе Републике Србије за верску наставу у школи одржала је састанак 12. септембра 2019. године у Светоархангелском манастиру у Ковиљу.
Његово Преосвештенство Епископ бачки г. Иринеј је председник Комисије, а заменик председавајућег је гђа Славица Ракић, саветник у Министарству просвете, науке и технолошког развоја. Тринаесточлану Комисију чине представници Цркава и традиционалних верских заједница, Управе за сарадњу са Црквама и верским заједницама, Министарства просвете, науке и технолошког развоја, као и Министарства правде.
Парохија келнска: Дечје игре радости
9. Септембар 2019 - 9:33У недељу, 1. септембра 2019. године, парохија келнска по четврти пут организовала је „Дечје игре радости“. Храм Воздвижења Часног крста у Kелну је био испуњен млађом и старијом децом која су се окупила на светој Литургији. Сва крштена деца и верни народ приступили су причешћу. У наставку свете Литургије обављен је молебан за успешан почетак нове школске године. После Литургије припремљен је ручак за сву децу.
Нови уџбеник православне веронауке
4. Септембар 2019 - 10:49Почетком августа 2019. године изашао је из штампе уџбеник православне веронауке за други разред средње школе – гимназије и техничке школе (четворогодишње школе) у Републици Српској. Уџбеник је штампан по благослову председника Катихетског одбора Српске Православне Цркве Митрополита дабробосанског г. Хризостома, а у издању Катихетског одбора Српске Православне Цркве у Републици Српској и Федерацији Босне и Херцеговине. Аутор уџбеника је Јован Благојевић, а уџбеник је урађен по свим савременим дидактичко-методичким стандардима и у складу са наставним планом и програмом православне веронауке који је одобрен од Минстарства просвете и културе Републике Српске. Састоји се из шест наставних тема и 28 наставних јединица, на укупно 95 страна.
Будимо као дјеца
4. Септембар 2019 - 8:02Осврт на XX Православни дјечији сабор на Цетињу
Саборност је једно од основних својстава Цркве Божје. Сви чланови Цркве су, по ријечима Светог Јустина Поповића, међусобно повезани богочовјечанском саборношћу – кроз Свете Тајне и врлине сваки од нас живи у свима и сви у свакоме. Црква и јесте сабирање, окупљање око Христа и у Христу Духом Светим. Отуда је литургијско сабрање срж црквеног живота јер оно представља заједницу, саборовање са Богом и свима светима. И свако друго унутарцрквено сабрање проистиче из тог литургијског сабрања и представља његов наставак. Јер, Христос је рекао: Гдје су двоје или троје сабрани у моје име, ондје сам и ја с њима (Мт. 18,20). Стога су сабрања, сабирања, окупљања битан аспект црквене мисије и живота. Једно од таквих сабрања је Православни дјечији сабор на Цетињу који сваког љета пред почетак школске године окупи преко хиљаду дјеце поред кивота Светог Петра Цетињског.
Творцу на славу, родитељима на радост, а Цркви и отаџбини на корист
3. Септембар 2019 - 8:37У недељу 11. по Духовима, на радост верника сабраних у храму Свете Тројице у Краљеву свету архијерејску Литургију је служио Његово Преосвештенство Епископ жички г. Јустин.
Напомена: Молебани за благословен почетак нове школске године служени су у свим епархијама Српске Православне Цркве, као на пример: у Богословији у Фочи, храму Светог Саве у Краљеву, Саборној цркви у Београду, широм Епархије милешевске, у храму Светог Марка на Ташмајдану, Богословији у Београду, Сувојници, Требињу, Пријепољу, Призренској богословији, Цетињу, Доњем Степошу, Бијелом Пољу, Бусијама, Ђурђевим Ступовима, Далмацији, Јагодини, Смедеревској Паланци, Никшићу, Винипегу, Прибоју, Епархији бачкој, Крагујевцу...
Саслуживали су архимандрит Дамјан (Цветковић), архијерејски намесник протојереј-ставрофор Ненад Илић и братство тог светог храма. Благословивши школарце пред почетак нове школске године, Владика се обратио ученицима и њиховим родитељима:
Библијски aтлас: Стари и Нови Завет
2. Септембар 2019 - 17:54У издању Катихетског одбора Српске Православне Цркве за ученике седмог и осмог разреда основне школе у Републици Српској изашао је из штампе Бибилијски атлас, Стари и Нови завет, аутора Младена Стругара. Аутор је на 22 карте Старог завета и 11 карата Новог завета приказао готово све најважније догађаје и факте библијске историје, тако да су тематски садржаји јасно одвојени у засебне целине и хронолошки прате историју Старог и Новог завета. На стручан и конструктиван начин извршена је селекција старозаветних и новозавјетних догађаја, тако да је кроз географске карте јасно представљена не само историја Богоизабраног народа, већ и положај великих царстава у Старом завету (нпр. Вавилонског, Персијског, Римског царства итд.), од којих је неодвојива историја јеврејског народа.