Вести са Косова и Метохије

Парастос за покој душе страдалих у најновијем погрому на Косову и Метохији

У недељу, 21. марта 2004. године, у свим храмовима Српске Православне Цркве биће, после Свете Литургије, служен парастос за покој душе страдалих у најновијем погрому на Косову и Метохији.

Његова Светост Патријарх српски служио молебан за пострадали народ на Косову и Метохији

Његова Светост Патријарх српски Г.Г. Павле је јутрос, 18. марта 2004. године, у 8 часова, служио Молебан за пострадали народ на Косову и Метохији, у Саборној цркви у Београду. После Молебана Патријарх српски је рекао:  Богу се помолисмо за наш народ на Косову и Метохији, за потомке оних светих предака наших који су знали и на коцу и на конопцу да издишу, али да се вере своје не одрекну, нити да за било какав интерес овога света, да учине оно што је недостојно и нељудско. Чувати се треба у овом времену икакве бесмислене одмазде, као што неразумни почеше да чине у Београду и Нишу. Имати у виду да се бранимо од зла и од злочинаца, али не на нељудски начин, не на начин на који то злочинци чине. Господе помози свима, па и нама и непријатељима нашим. Потребан је њима мир, слобода, правда као и нама. Господе Теби слава и хвала.

Вести са Косова и Метохије

Према најновијим информацијама које Епархија рашко-призренска добија у јутарњим часовима ситуација на Косову и Метохији је мирна али и даље напета. Влада велика неизвесност и забринутост, непознат је тачан број погинулих и рањених. Албански медији преносе податке о 16 мртвих и преко 500 рањених, али претпоставља се да се то само односи на губитке на албанској страни. Још није тачно установљен број убијених и рањених Срба. Епархија такође покушава да прикупи поуздане податке о уништеним црквама и манастирима:

Пећка Патријаршија у опасности

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије тренутно се налази у Пећкој патријаршији са сестринством ове светиње и свакога часа очекују да почне дивљање албанских терориста и у овом делу Косова и Метохије. У кратком телефонском разговору владика Јоаникије је рекао:

Тренутна ситуација око Пећке патријаршије је мирна, Албанци се окупљају у градском делу Пећи и свакога тренутка очекујемо да насрну на ово свето место. Свуда око Патријаршије су распоређени војници из италијанског састава КФОР-а, али питање је колико ће моћи да издрже, уколико недај, Боже, дође до сукоба. За сада смо у немогућности да се са њима боље споразумемо, јер је ситуација толико узаврела да нико не жели ни са ким да прича. У Патријаршији непрестано служимо молитве и очекујемо да се догађања смире или кулминирају.

Из Призрена евакуисана архивска грађа Епархије рашко-призренске

Епархија рашко-призренска је јуче, 16. марта 2004. године, евакуисала комплетну архиву, библиотеку и музејске вредности из зграде Епископског двора у Призрену (ул. Димитрија Туцовића бр. 1).

Ово је учињено на основу најављеног скорог преношења одговорности за заштиту објеката Српске Православне Цркве у Призрену под надлежност Косовске полиције. Епископски двор и Саборни призренски храм Светог Ђорђа (саграђен 1887. године) од јуна 1999. године када је владика Артемије прешао у манастир Грачаницу, остао је под заштитом снага немачког КФОР-а. Повлачење војника се очекује сваког тренутка јер је за команданте КФОР-а ситуација у Призрену "стабилна".