Вести из православних помесних Цркава

Градоначелник Барија помаже обнову цркве Светог Николе у Њујорку

Архиепископ све Америке Г. Димитрије ће 16. јануара 2004. године у Њујорку, заједно са градоначелницима Њујорка, г. Мајкл Блумбергом и италијанског града Барија г. Симоне ди Кањо Абреском, говорити на Конференцији за штампу која ће се одржати поводом донације од 258.000 евра коју је, за обнову Цркве Светог Николе у Њујорку, упутио град Бари. Ова Црква је срушена у терористичком нападу на зграде Светског Трговинског Центра у Њујорку 11. септембра 2001. године.

Град Бари је у посебној вези са светитељем Николом јер су у Цркви Светог Николе и мошти истог светитеља још од 9. маја 1087. године.

Изграђена нова Православна црква на Куби

Његова Светост Патријарх цариградски Г. Вартоломеј ће 25. јануара 2004. године, освештати новоизграђену Цркву Светог Николе коју је кубански народ поклонио Грчкој Православној Цркви, у Хавани. Том приликом ће председник Кубе г. Фидел Кастро симболично предати кључ нове Цркве Његовој Светости. Ово је прва новоизграђена Православна Црква на Куби, после периода од педесетак година, а иницијатива за изградњу овог новог храма је потекла од Његовог Високопреосвештенства Митрополита централноамеричког и панамског Г. Атинагоре, а имала је пуну подршку од стране његове Еминенције амбасадора Републике Грчке на Куби, г. Костуласа.

Изграђена прва Православна црква у Пјонгјангу

Православни свештеник Дионисије Поздњајев је преко агенције Итар-тас известио сав православни свет да је изграђена прва православна Црква у Пјонгјангу, у Северној Кореји. Црква је посвећена Светој Тројици и површине је од 300 квадратних метара. Ова двобродна базилика је саграђена близу реке Тедонг, која протиче кроз источни део Пјонгјанга.

Изградњу Цркве је помогла држава Северна Кореја, а посланство православних из Кореје ће 23. јануара 2004. године, известити Његову Светост Патријарха московског и све Русије Г. Алексеја II о проблемима са којима су се суочавали приликом изградње и завршетка Цркве.

Православље је део руске културе

Председник Русије г. Владимир Путин наглашава да је Православље део руске културе и да мора да се подвуче чињеница да је Православна вера устројавала руску културу током пређашњих векова. У Русији је Црква одељена од државе, али је народ у својој души, и веру и културу осећао истим интензитетом.

Председник Русије је рекао да је на пример, Музеј из Звенигорода саграђен на земљишту манастира Руске Православне Цркве, тако да је планирано да у току 2005. године, Музеј буде измештен са манастирског земљишта и да ће за потребе Музеја бити изграђена посебна зграда на другој локацији. Сва манастирска баштина која је тренутно у Музеју ће бити враћена манастиру.

Руски Патријарх жели уједињење

Његова Светост Патријарх московски и све Русије Г. Алексеј II је нагласио у изјави за часопис Комерсант, а како преноси Итар-тас, да је уједињење Руске Православне Цркве и Заграничне Руске Православне Цркве у данашње време неопхподно и да би тај проблем требало решити у што хитнијем року. На тај начин Патријарх је коментарисао недавну посету делегације Заграничне Руске Цркве Московској патријаршији.

Патријарх Алексеј II је рекао да је у обостраном интересу да се ове два дела исте Цркве, са заједничком историјом и предањем, помире, те је зато отпочет озбиљан дијалог.