Хришћански свет

Папа о јеврејско-католичком дијалогу: Потребна је снажнија сарадња против данашњег зла

У тражењу дијалога никад се не може погрешити, рекао је папа Фрања обраћајући се  учесницима 24. сусрета Међународног одбора за католичко-јеврејску сарадњу, који је основан 1970. године као платформа за повезивање Комисије Свете столице за верске односе са Jеврејством и Међународнога јеврејског одбора за међурелигијско саветовање. Сусрет се одржаo у Риму у просторима Италијанске бискупске конференције на тему: „Народи, идеје и границе у покрету“.

Бискупи осудили провалу у маронитски манастир у Витлејему

Католички бискупи Свете земље оштро су осудили провалу у маронитски манастир Светог Харвила у предграђу Витлејема. „Апелујемо на палестинске власти, а посебно на службе безбедности, да ухвате починиоце и да их што пре ставе пред лице правде,“ каже се у бискупском саопштењу. Такође се наводи потреба да се и убудуће манастир штити од сличних препада. Наиме, истиче се да је ово шеста провала у манастир током протеклих година, а да је у јулу 2015. године штавише подметнута ватра.

Гувернерка Алабаме потписала оштри закон против побачаја

Америчка савезна држава Алабама донела је најоштрији закон о забрани побачаја у САД. Гувернерка Кеј Ајви потписала је 15. маја нови закон који потпуно забрањује побачај, према коме је он забрањен од оног тренутка када се чују откуцаји срца фетуса, што је по правилу могуће од 5. или 6. недеље. Овај нови законски пропис је „моћно сведочанство“ вере људи у Алабами да је сваки живот драгоцен и да је дар Божји, како се изразила гувернерка за СиЕнЕн.

Беч: Тиха шетња у знак подршке прогоњеним хришћанима

У петак, 24. маја 2019, традиционални тихи марш у подршку прогоњених хришћана поново ће се одржати у центру Беча, на који позива екуменска организација за људска права „Хришћани у невољи“. Очекују се хришћани различитих вероисповести. Своје учешће су званично потврдили: војни бискуп Вернер Фрајштетер, српски православни епископ Андреј (Ћилерџић), старокатолички бискуп Бернхард Хајц, грчки православни викарни епископ Јоанис Николицис и национални директор установе „Мисио“ П. Карл Валнер. Тихи марш се већ неколико година одржава на почетку „Дуге ноћи цркава“.

Колоквијум поводом 10-годишњице престављења Оливија Клемана

И после десет година после  своје смрти Оливије Клеман (1921-2009) остаје један од веома познатих, цењених и читаних православних богослова на свету. Прво атеиста, историчар, затим богослов, есејиста и песник, био је и велики посленик у екуменском дијалогу и пратилац збивања на свету.

Његов рад, тридесет књига и више од 200 чланака у часописима и зборницима, бави се вишеструким богословским пољима. Човек синтезе, талентован и креативан тумач црквеног предања, радио је на томе да то предање учини разумљивим и лепим у контексту постмодерног друштва.

Поздрављајући доприносе наставника Института Светог Сергија и римокатоличких, протестантских и православних излагача, овај симпозијум жели да се дубље упозна са неким главним темама обрађиваним у списима Оливија Клемана.

Коптски Патријарх бодри хришћане да остану на свом огњишту

Коптски патријарх Тавадрос бодри хришћане на Блиском истоку да остану у свом завичају. Он истиче да је тамошње друштво прожето сарадњом Јевреја, хришћана и муслимана, рекао је патријарх у интервјуу за арапску редакцију немачког радија. По питању пријема хришћана из конфликтних подручја у Европу, Предстојатељ коптских хришћана је истакао да је боље „овим људима помоћи тамо где су“ како би се боље одржали у својим завичајним земљама.