Хришћански свет

Кардинал Џон Хенри Њумен (1801-1890) (поводом годишњице)

Џон Хенри Њумен (John Henry Newman), рођен 21. фебруара 1801. у Лондону, преставио се 11. августа 1890. у Бермингаму у Енглеској. Он је био ученик елитног интерната у лондонској четврти Илинг и студент у Оксфорду. Већ као 21-годишњак је био асистент у Oriel College(у) и убрзо био рукоположен у свештеника Англиканске цркве. Доцније је био свештеник универзитетске цркве у Оксфорду.

Белгија: На богослужењима највише 100 лица

Од среде 28. јула 2020. на богослужењима у Белгији може учествовати највише 100 лица. Ово из разлога што у овој земљи расте број заражених. Иначе, од 1. јула у Белгији је било дозвољено да у затвореним просторијама може боравити максимално 200 лица.

У подножју Тавора откривена црква стара 1300 година

У подножју Тавора откривена црква стара 1300 година
У подножју Тавора откривена црква стара 1300 година
У подножју Тавора откривена црква стара 1300 година
У подножју Тавора откривена црква стара 1300 година

На неколико километара од Тавора израелски археолози су пронашли темеље старе цркве 1300 година. Вршена су сондирања терена за дечје игралиште у месту Кфар Кама и притом су откопани темеље богомоље велике 12 са 36 метара. Ово јавља Израелски институт за старине.

Лист Фигаро: Ататуркова секуларна држава испарила после преобраћања Свете Софије у џамију

Секуларна држава Мустафе Кемала Ататурка, који је Свету Софију, тада џамију, претворио у музеј 1934. године, нестала је, пише француски лист Ле Фигаро. После одржане муслиманске молитве у цркви Свете Софије, у присуству турског председника, француски лист Фигаро донео је крупан наслов „Ердоганова исламска власт добила на снази на Светој Софији“.

Реаговање турских интелектулаца

Критиковање претварања Свете Софије у џамију није престало ни на дан прве молитве у петак. Орхан Памук, добитник Нобелове награде за књижевност, рекао је да је реконверзија супротна намерама Мустафе Кемала Ататурка. Његов циљ је била секуларна и истовремено Турска под утицајем муслимана. Памук је у интервјуу за Дојче Веле објаснио: „Турска као део велике европске културе и цивилизације“. Међутим, опозиција очигледно није снажна против Ердоганове одлуке, а критичаре нема ко да саслуша.

Национални дан свести о насиљу над хришћанима

Румунски председник Клаус Јоханис потписао је декрет којим је прогласио 16. август за Национални дан свести о насиљу над хришћанима и сећања на Свете мученике Константина Бранкована и његове синове. Успостављање Националног дана има за циљ да информише јавност, укључујући младе, о улози хришћанства у историји Румуније и константном и обимном прогону хришћана у свету.