Хришћански свет

Немачки бискуп осудио турски напад на Курде

Нови председник католичке Немачке комисије „Iustitia at Рax“ (Правда и мир) бискуп Хајнер Вилмер оштро је осудио упад турске војске у северну Сирију. „Турска инвазија у северној Сирији представља јасно кршење људских права“, рекао је он и упозорио на „огромну хуманитарну кризу, као и на евентуално етничко чишћење“ уколико би нападнути Курди били протерани из ових крајева. Око 100.000 људи већ се налази у бекству, а биће их више.

Бомбардоване хришћанске одбрамбене групе у северној Сирији

Ради стварања „безбедне зоне“, турска војска је бомбардовала хришћанску одбрамбену групу на северу Сирије (Тер Цихан, Кабре, Хеворе, итд.) и хришћанску четврт Башириа у Ал-Камишли. Извештаји наводе да су многи мртви, а неколико других је повређено.

Сиријски хришћани су основали  у Сирији сопствену одбрамбену групу како би се заштитили од разних терористичких група. Они су се заједно са Курдима борили против терориста ИСИС-а. Ове хришћанске групе управо је бомбардирала турска војска за време своје инвазије на северну Сирију.

Хришћани напуштају своје домове у северној Сирији

Хришћани напуштају своје домове у северној Сирији
Хришћани напуштају своје домове у северној Сирији
Хришћани напуштају своје домове у северној Сирији
Хришћани напуштају своје домове у северној Сирији

Десетине хиљада курдских, сиријских породица, хришћана исељавају се из својих домова у северној Сирији услед напада турских снага. Ово ће бити почетак новог избегличког таласа. Од турске инвазије највише пате деца и жене. У бомбардовању је уништено неколико кућа.

Мелкитски надбискуп Алепа осудио војну интервенцију у Сирији

Вест у среду после подне да су турске оружане снаге и сиријски побуњенички савезници извели војни напад „источно од Еуфрата“ изазвала је страх од погоршања хуманитарне кризе и више цивилних жртава.

У интервјуу новинској агенцији СИР, надбискуп Жан-Клемен Жанбер рекао је да се плаши „убијања и многих недужних цивила“.

Међуправославни сајт Orthodox Cognate Page честитао јубилеј Српске Цркве

Његовој Светости Иринеју ,
архиепископу пећком, митрополиту београдско-карловачком
и патријарху српском,
Преосвећеним  члановима Светог Синода
Београд, Србија

Египат: До сада „легализовано“ 1.200 цркава

У Египту се одвија процес „легализовања“ хришћанских богомоља које су подигнуте без потребних дозвола. Владин одбор организован ад хок ради испитивања овог предмета, саопштио је да су легализоване још 62 коптске цркве, а иначе до сада је легализовано укупно 1.171 црква. Процес легализовања цркава започео је на основу новог закона о изградњи цркава изгласаног у египатском Парламенту у августу 2016. Овај Владин одбор имао је за задатак да испита да ли су хиљаде хришћанских цркава које су у прошлости подигнуте без потребних административних дозвола, удовољиле стандардима које налаже нови закон. Наиме, последњих деценија изграђене су многе цркве и капеле без неопходних дозвола, у време до тада важећих рестриктивних египатских прописа. Постојање оваквих „илегалних“ богомоља, пре свега у унутрашњости земље, исламистичке групе користе као изговор за насиље према хришћанима.