150 година Исламске заједнице Србије

150 година Исламске заједнице Србије
150 година Исламске заједнице Србије
150 година Исламске заједнице Србије
150 година Исламске заједнице Србије

У Дому Народне скупштине 19. априла 2018. године организован је свечани пријем поводом 150 година Исламске заједнице Србије.

Свечаност је започела учењем Кур’ана и државном химном Републике Србије у извођењу војног оркестра Станислав Бинички. Испред домаћина, присутнима се обратио реису-л-улма Исламске заједнице Србије, Сеад еф. Насуфовић.

-Даме и господо, драга браћо и сестре, добро нам дошли на смотру пријатељства поводом обиљежавања јубилеја 150 година Исламске заједнице Србије. Као неодвојиви дио друштва и наше домовине Исламска заједница Србије од свог настанка далеке 1868. године, па све до данас, ни на тренутак није заборавила свој највећи аманет: уносити радост у срце сваког човјека, чињење добра и позивања на добро, избјегавање ружних, лоших и покуђених дјела и инсистирања да их други не чине! Баш те далеке 1868. године Кнежевина Србија конкретно је доказала свој европски идентитет - указом Државног савјета признаје ислам као закониту и једнакоправну религију, муслимани уживају слободно исповиједање своје вјере, а тиме је Србија постала прва држава у Европи са позитивним законом о другом и другачијем, о чему неке земље Европске Уније још увијек само маштају.

-Да, заједно смо, руку под руку, са свим црквама и вјерским заједницама дијелили радост и жалост. Заједно прошли ратне страхоте, послијератно сиромаштво и глад, заједно градили, а никад рушили, заједно опстали и преживјели дугих 50 година тешког комунизма, времена кад је поносно било бити против Бога, а срамотно вјеровати у Свевишњег. Једна ријеч, једна реалност, једна животна потреба, једна сјеменка опстанка обиљежила је цјелокупни период Исламске заједнице Србије - дијалог! О прошлости нећу ништа друго и ништа више рећи, осим: нека нам лоша прошлост буде учитељ за бољу будућност, а лијепу прошлост не скривајмо! Од Бога милост и помоћ молимо; и снагу да истрајемо на путу који Њему води; жељу и вољу за суживотом; мудрост и памет за искреним дијалогом с другим и другачијим; слогу у нашој Заједници; мир у нашем дому и домовини! Издржали смо заједно, опстали заједно, вечерас смо заједно. Нека тако буде док је свијета и вијека, поручио је Реису-л-улема који је потом изјавио да је Влада Србије вратила Исламској заједници власништво над Бајракли џамијом у Београду као поклон поводом овог значајног јубилеја.

Подсетимо, власништво над Бајракли џамијом је имала Влада, а право на коришћење имао је Град Београд. Бајракли џамија под заштитом је државе као споменик културе и културно добро од великог значаја.

Након Реису-л-улеме Исламске заједнице Србије, присутнима се обратио и Директор управе за сарадњу с црквама и верским заједницама др Милета Радојевић, који је рекао је да ће Влада учинити веће напоре да унапреди односе са свим верским заједницама. -Жеља нам је да сви народи, без обзира на верску и националну припадност, живе у миру и љубави и да остварују добре односе, рекао је др Радојевић.

Након званичног дела, присутни су могли да уживају у изложби „Сапутници калдрмом“.

Пријему су, између осталог присуствовали престолонаследник Александар Карађорђевић и принцеза Катарина, министри у Влади Србије г. Расим Љајић, г. Александар Вулин и г. Зоран Ђорђевић, посланици Скупштине Србије, представници верских заједница: Епископ бачки Иринеј, рабин Исак Асиел, београдски надбискуп Станислав Хочевар, шеф Кабинета Патријарха српског протођакон Александар Прашчевић, уредник Информативне службе СПЦ протођакон Радомир Ракић, амбасадори муслиманских земаља, амбасадор Сједињених Држава, шеф Мисије ОЕБС-а у Србији, као и личности из јавног и културног живота Србије.

Извор: Исламска заједница Србије