150 година Успенске цркве у Ливну
Светом
архијерејском литургијом, коју је служио Његово Преосвештенство
Епископ бихаћко-петровачки Господин Хризостом са свештенством и
монаштвом епархије, те духовном академијом у Народном
универзитету у Ливну, на Митровдан је обиљежен велики
јубилеј - 150 година од изградње и освћења СПЦ Успења пресвете
Богородице у граду на Бистрици. Први пут од 1992. године на
литургији у обновљеној цркви окупило се више од 200 вјерника
из Ливна, а прилику да присуствују овом великом догађају нису
пропустили ни српски повратници из села доњег Ливањског
поља, као и расељени ливањски Срби који живе у Републици
Српској.
Година 1859. је од великог историјског значаја, како за цркву божју у Ливну, тако и за сам град, његову историју и културу. Можда неки на овај догађај гледају другачије него ми, али он заслужује да буде обиљежен, јер је историја овог храма дио свеукупне историје Ливна - нагласио је владика Хризостом. Говорећи о историјским и политичким приликама у времену кад је изграђен овај храм, владика је подсјетио да се Отоманско царство, након Првог и Другог српског устанка, као и устанка у Грчкој 1821. године, нашло у дезинтегративним процесима. Народ је дизао буне, а босански вилајет се нашао под све већим притисцима народних покрета, који су тражили не само самоуправу већ и ослобођење од окупације. - Управо у то вријеме долази до изградње православне цркве у Ливну. Оно што овај храм чини посебним јесте чињеница да је подигнут на земљишту које је за ту намјену дао сам ливањски бег и да је изграђена у граду који се у то вријеме развио као значајан трговински, културни и просвјетни центар - рекао је епископ Хризостом. Не рачунајући манастире и цркве брвнаре, подигнуте у ненасељеним и скровитим мјестима прије и за вријеме турске тираније, у Ливну, Сарајеву и Мостару подигнута су прва три православна храма у БиХ, која су сазидана од тврдог материјала и у насељеним мјестима. Три рата у претпрошлом и прошлом вијеку трагично су се одразила на судбину српског народа у Ливну и на Православну цркву. Црква је увијек прва страдала, али ће она, ако бог да, и даље свједочити живу вјеру православних Срба и подсјећати нас на оне који ову цркву подигоше и обоготише је драгоцјеним иконама и сакралним предметима од изузетне вриједности - рекао је владика Хризостом. Осим многобројних вјерника, као гости духовној академији су присуствовали представници Католичке цркве и Исламске заједнице, као и начелник општине Ливно, Лука Челан.
Бранко Докић, предсједник Организационог одбора за обиљежавање великог јубилеја у Ливну, истакао је да прославом 150 година од изградње храма не престају велика славља у овом мјесту. Наиме, догодине ће се обиљежити дан који је крупним словима уписан у историју школства. - Идуће године обиљежићемо 190 година од отварања прве Српске православне школе у Ливну. Ову прву православну школу у БиХ основао је 1820. године млади калуђер јеромонах Серафим Којдић. У почетку је школа радила у приватним кућама, а 1874. године српски трговцу су подигли велелепни Просвјетни дом, који је и данас вриједно архитектонско здање и у којем је смјештена Ливањска гимназија - казао је Докић.
Послије катаклизме у два свјетска рата, 1992. године почиње ново страдање цркве у Ливну, а кулминација се десила на Видовдан, 28. јуна 1992. године, кад је звоник запаљен, а црква девастирана. С обзиром на опасност да се затре све оно што је вјековима стварано, ливањски жупник, фра Марко Гело који је недавно преминуо, спасио је иконе и друге драгоцјености из цркве, а о његовом дјелу на духовној академији је говорио нови ливањски жупник, фра Марко Јурић. У априлу 1992. године много Срба је напустило Ливно, а парохија је остала без пароха. Постојала је опасност да се уништи духовно и културно благо у овој цркви. Зато су иконе пренијете у Жупни уред 11. јуна 1992. године, а приликом пописа 30. априла 1994. године евидентирано је само 45 икона с поменутог списка Завода и 14 које се нису налазиле на том попису. Све те иконе уредно су враћене у ливањску парохију - рекао је фра Јукић.
Извор: Епархија бихаћко-петровачка