16. руско-немачки форум грађанских друштава

16. руско-немачки форум грађанских друштава
16. руско-немачки форум грађанских друштава
16. руско-немачки форум грађанских друштава
16. руско-немачки форум грађанских друштава

Од 23. до 24. новембра 2017. године одржан је 16. руско-немачки форум грађанских друштава у Берлину са темом „Јавно учешће као пу ка заједничком разумевању између Русије и Немачке“.

У форуму су учествовали представници Руске Православне Цркве, међу којима архимандрит Филарет (Булеков), заменик председника Одељења за спољне црквене односе; сапредседавајући радне групе форума Цркава у Европи; протојереј Сергије Звонарев, секретар ОСЦО за иностранство; о. Илија Косик, шеф одељења за комуникације  ОСЦО; гђа В. Леонтијева, директор за рад са инвалидима, Синодским одељењем за црквени добротворни рад и социјалну службу; гђа М. Нељубова, из секретаријата ОСЦО за међухришћанске односе; г. М. Шакнович, настојатељ департмана философије религије и религијских студија Државног универзитета Петрограда; јерођакон Јарослав (Очканов), из секретаријата ОСЦО за иностранство; и Н. Словцев, асистент заменика шефа ОСЦО.

Са стране немачких Цркава били су: др др Јоханес Елдеман, директор Института за екуменску теологију и заменик председника радне групе са немачке стране; проф. др Мартин Илерт, представник Управног савета Евангелистичке лутерантске Цркве у Немачкој; др Дирк Штелтер, представник Управног савета Евангелистичке лутерантске Цркве у Хановеру; Клаус Еберл, заменик председника Синода Евангелистичке лутеранске Цркве у Немачкој; др Доротеа Каес, менаџер екуменског одбора Конференције немачких католичких бискупа; Петра Шверман, представница Евангелистичке Цркве Курхесена-Валдека; гђа Габријела Хокерц, из одељења за помоћ инвалидима, Каритас, католичка дијацеза Берлина; и др Регина Елснер, истраживач, Берлински центар за источноевропске и међународне студије.

Форум је отворен 23. новембра са говорима које су држали берлински градоначелник Михаел Милер и руски амбасадор у Немачкој г. В. Гринин и њени модератори – г. В. Зубков са руске стране и г. Роналд Пофаља са немачке стране. Поруке немачке канцеларке А. Меркел и руског председника В. Путина прочитане су том приликом.

Извештаје о теми Форума сачинили су проф. др Волфганг Хубер, бивши председник Евангелистичке Цркве у Немачкој и бискуп емеритус Евангелистичке Цркве Берлина-Бранденбурга, и проф. А. Федотов, саветник и председавајући Председничког већа за развој грађанског друштва и људских права.

24. новембра одржан је заједнички састанак радних група Цркава Европе, грађанских друштава и медија ради дискутовања о ставовима људи према инвалидима и раду медија у погледу социјалне интеграције ових људи.

 Онда је група Цркава у Европи одржала састанак о помоћи инвалидима: Искуство Цркава у Русији и Немачкој. Модератори групног састанка били су архимандрит Филарет и др Елдерман. Извештаје су саставили Мартин Илерт и гђа В. Леонтијева.

Руски и немачки учесници говорили су о искуству пружања помоћи инвалидима у Руској Православној Цркви, Римокатоличкој Цркви и Евангелистичкој Цркви у Немачкој. Дискусија се фокусирала на проблеме и изазове које суочавају верске заједнице у двема земљама у њиховој области рада. Оба руска и немачка учесника сагласили су се у потреби да се укључе инвалиди у Цркву и јавни живот и истакли дубоку моралну димензију ове теме.

Рад Форума је завршен састанком који је сумирао резултате рада које је обавио Петроградски дијалог.

Петроградски дијалог је форум грађанских друштава у Русији и Немачкој. Основан је 2001. године на иницијативу руског председника Владимира Путина и савезног канцелара Герхарда Шредера, са циљем неговања и продубљивања разумевања између Немачке и Русије и развијања даље билатералне сарадње у свим сферама друштва.

Радна група Цркве у Европи је једна од најмлађих јединица у структури Петроградског дијалога. Први састанак је одржала 2007. у Висбадену. Радна група обухвата представнике хришћанских конфесија у Русији и Немачкој. Група одржава фредовне састанке наизменично у Русији и Немачкој.

Извор: Московска Патријаршија – ОСЦО (превод – Инфо служба СПЦ)