92. годишњица искрцавања Српске војске на острва Крф и Видо - 2. и 3. мај 2008. године, Крф и Видо

Србија ГрчкаСлавом овенчаним прецима

Београд, Крф, Видо - Поводом обележавања 92. годишњице искрцавања Српске војске на грчка јонска острва Крф и Видо, Министарство рада и социјалне политике Владе Републике Србије саопштава да се 2. и 3. маја 2008. године на острвима Крф и Видо одржавају комеморативне манифестације у знак сећања и пијетета на око две стотине педесет хиљада страдалих цивила и припадника српске Војске.

Комеморативним церемонијама присуствоваће званичници Републике Србије и Републике Грчке. Поред церемонија одавања државних и војних почасти предвиђени су и краћи уметнички програми у извођењу најбољих ђака Треће, Пете и Дванаесте београдске гимназије који учествују у наградном студијском путовању које за циљ има обилазак српских војних меморијала у Републици Грчкој. Такође, помену и комеморативним свечаностима присуствоваће и представници више српских удружења опредељених за неговање традиција ослободилачких ратова Србије.

Делегацију Републике Србије чиниће министар културе Војислав Брајовић, државни секретар у Министарству рада и социјалне политике Зоран Мартиновић, помоћник министра културе др Миомир Кораћ и вицеадмирал Јован Грбавац са сарадницима.

Високој делегацији Републике Србије на локалитетима на острвима Крф и Видо прикључиће се и Њена екселенција амбасадорка Републике Србије у Републици Грчкој Љиљана Баћевић, као и генерални конзул Републике Србије у Солуну Милан Димитријевић са сарадницима.

Ове године о трошку Министарства рада и социјалне политике комеморативним манифестацијама на Крфу и Виду присуствоваће 36 најбољих ученика Треће, Пете и Дванаесте београдске гимназије у пратњи својих професора историје. Они ће током петодневног наградног студијског путовања обићи више српских војних меморијала попут Српског војног гробља у Солуну, савезничког меморијала у Поликастру и свих шест српских војних меморијала на острвима Крф и Видо.

Циљ наградног студијског путовања јесте упознавање са периодом Првог светског рата, обогаћивање сазнања о том раздобљу и обиму страдања, као и поимање свог бесмисла оружаних сукоба као историјских феномена.

***

После неуспелог покушаја да се српска Војска повлачи долином Вардара, а због продора бугарске армије и пресецања комуникација те изостанка планираног продора савезника из Солуна у сусрет српској Војсци Врховна Команда је 24. новембра 1915. године одлучила да се трупе повуку преко Црне Горе и Албаније на Јадранско приморје. После више од месец дана тешких маршева по најтежем времену и беспућу, српска Војска се прикупила код Скадра, Драча и Валоне одакле се повукла на Крф на којем се до априла прикупило 151.828 војника, у Бизерти око 13.000 војника, а на Корзици и у Француској њих око 5.000. Начелник Врховне Команде генерал Петар Бојовић на Крф је стигао међу последњим ешалонима 5.(18) априла 1916. године. Крфска епопеја представља један од најтрагичнијих и најсудбоноснијих периода новије националне историје. У питању је раздобље великог страдања цивилног становништва и припадника оружаних снага који су, исцрпљени дуготрајним маршевима кроз Косово и Метохију и Албанију, спас потражили на грчким јонским острвима Крф и Видо.

ОПШИРНИЈЕ О ПОВЛАЧЕЊУ СРПСКЕ ВОЈСКЕ И ЊЕНОМ БОРАВКУ НА КРФУ И ВИДУ МОЖЕТЕ ПРОЧИТАТИ ОВДЕ.

Извор: Министарство рада и социјалне политике - Сектор за борачко- инвалидску заштиту