Англикански поглавар сазива сабрање на врху да ублажи унутарцрквене проблеме

Лондон, 17.9.2015. – Поглавар Англиканске заједнице, архиепископ кентерберијски Јустин Велби сазвао је за јануар 2016.г.  у Кентерберију у ванредно заседање поглаваре англиканских провинција. Циљ саборовања је да се преброде размимоилажења између националних Цркава и доспе до новог јединства, наводе британска средства информисања.
Питања око којих се заузимају опречни ставови између либералног  и конзервативног крила међу англиканима јесте, пре свих,  питање рукополагања жена, као и посвећење хомосексуалаца у бискупски чин. У принципу, сваких десет година одржавају се тзв. Ламбетске конференције као највише обједињујуће тело Англиканске светске заједнице. Тако је следећа предвиђена за 2018. годину. Већ 2008. г. из протеста због рукоположења једног настраног Американца, четвртина националних Цркава није узела учешће у раду Ламбетске конференције.

Према писању листа "Daily Telegraph" (четвртак), Архиепископ Јустин не види велику шансу за своју стратегију помирења, па се прибојава да ће овај састанак на врху доживети потпуни неуспех. Друштвене и културне разлике између Севера и Југа у свету „скривају опасност да се ми као хришћани делимо управо по питањима где Свето Писмо, црквено Предање и богословље опомиљу на јединство“, медији наводе његове речи.

У целом свету Англиканска црква броји 77 милиона верних, који добијају на значају у САД, Аустралији и у неколико афричких земаља. Духовни поглавар, примас Енглеске Цркве као и почасни поглавар све Англиканске заједнице јесте Архиепископ Кентерберија. Међутим, он је „први међу једнакима“ и нема наредбодавну власт над националним Црквама у свету. Архиепископ је изјавио Дејли телеграфу: „Ми немамо англиканског папу. Наш ауторитет је лепо распоређен и он у потпуности почива на Светом Писму, које треба исправно тумачити.“

Англиканска Црква је настала у време реформације под енглеским краљем Хенрихом VIII, који је прекинуо односе с папом 1533. г. пошто је папа одбијао да поништи краљев ранији брак. По догматским питањима англикани су стајали сасвим близу учењу Католичке цркве, да би касније продрли протестантски утицаји, па је 1533. г.  објављена прва англиканска догматска књига  "Book of Common Prayer".

Извор: Катпрес (Р.Р.)