Англикански примас Велби за „отворене границе“ између Цркава

За „отворене границе“ између Цркава заложио се предстојатељ Англиканске заједнице, кентерберијски надбискуп Јустин Велби у седишту ССЦ у Женеви. Ово мишњеље изнео је овога викенда поводом почетка прослављања 70-годишњице Светског савета Цркава, који је основан 23. августа 1948. године у Амстердаму. Велби подсећа на то шта граница значи: она показује разлику, а не присуство „другога“, „друге културе“, „другог народа“ итд. Цркви је стало до тога да буде не место искључивања, но место отворених врата.

Дословно је Надбискуп рекао: „Отворене границе дозвољавају оном другом да постане део нас. Оне дозвољавају кретање, не наглашавају подвајање него разнородност. Њиховим отварањем дозивамо на сусретање.“ Наравно, практиковање отворених граница није једноставно, “јер смо се кроз многа столећа навикли на граничнике“. На њих се гледа као да су нормални, што није тачно, нагласио је он.

Архиепископ кентерберијски се у Женеви заложио „екуменизам делања“, што значи да се хришћани удружују наспрам зла и желе да покажу да су једно. Међутим, постоји и опасност да „ecumenism of action“ постане екуменизам корисности. „Можемо лако пасти у замку и помислити да бар нешто пријатно и корисно можемо учинити заједно, па и кад се не слажемо.“. По његовом мишљењу , такав став би извитоперио „ecumenism of action“. Богословски дијалог је донео многе плодове, нагласио је англикански примас, па је и у 20. веку дошло до важног богословског приближавања између Цркава. Наравно да је пре 25 година ондашњи секретар ССЦ говорио о „екуменској зими“. Али и ова „зима“ донела је важне плодове, богословска усаглашавања, што све крчи пут Цркава ка јединству.

Извор: Катпрес