Архијерејска Литургија и освећење Парохијског дома у Бару

Архијерејска Литургија и освећење Парохијског дома у Бару
Архијерејска Литургија и освећење Парохијског дома у Бару
Архијерејска Литургија и освећење Парохијског дома у Бару
Архијерејска Литургија и освећење Парохијског дома у Бару

Саборном архијерејском Литургијом у цркви Светог Николаја Мирликијског и освећењем новоподигнутог Парохијског дома при овоме храму у Старом Бару 22. маја 2018. године је завршена четвородневна духовна манифестација „Породица Романов – сто година светости“, коју су организовале Митрополија црногорско-приморска и Епархија будимљанско-никшићка поводом стоте годишњице мученичке кончине руске царске породице.

Такође је прослављен празник преноса моштију Светог Николаја Мирликијског, који је слава ове цркве. Началствовао је Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије, а саслуживали су му Митрополит Зимбабвеа и Анголе г. Серафим (изасланик Патријарха александријског г. Теодора), Епископ городецки и ветлужски г. Августин (изасланик Патријарха московског г. Кирила) и Архиепископ медонски Руске Заграничне Цркве г. Михаило са свештенством, уз молитвено учешће верног народа.

У литургијској беседи након читања Јеванђеља митрополит Амфилохије је рекао да су свети Божји људи они људи који су се најдубље дотакли Господа. -Црква Божја, као тијело Христово јесте зато да би се ми кроз њу дотицали Господа. А свети Божји људи, они су се дотакли Господа, примили су Господа у срце своје и у душу своју, у биће своје, и постали су сасуди Божје благодати. Зато је Бог диван у светима својим. Зато је предиван и у Светом оцу нашем Николају, рекао је Митрополит црногорско-приморски и додао да се Свети Николај дотакао и Истока и Запада.

-У Малој Азији је живио и тамо се подвизавао, па су његове мошти пренијете у Бари, који је овдје наспрам Бара, гдје се и данас налазе. Тако је Свети Николај својим дјелом и својом личношћу спојио Исток и Запад. И непрекидно спаја. Зато је непрекидно прослављан и на Истоку и на Западу, а нарочито у овом граду, рекао је владика Амфилохије.

Митрополит црногорско-приморски је поздравио госте манифестације речима да су у Бару присутни Епископи и са Истока и са Запада и подсетио на страдање Руске Цркве и народа изазвано крвавом бољшевичком револуцијом, као и да је многе епископе, угледне руске интелектуалце и остале избеглице примио у нашу земљу краљ Александар Карађорђевић. -Краљ Александар је учио школе код цара Николаја Другога у Русији у своје вријеме, као млад, подсетио је Митрополит и казао да присуство архијереја и са Истока и са Запада посведочује верност православних широм васељене Светом цару Николају.

-А овај храм у коме се налазимо је подигнут захваљујући помоћи царске Русије и ондашњем руском конзулу у Скадру Јастребову. Благодарећи њему је он подигнут, јер то није могла овдашња сиротиња да уради. Ево, наставља се та традиција нашег заједништва, наше љубави, наше вјерности древним црквама Истока, казао је Његово Високопреосвештенство и додао да је Свети цар Николај Други Романов у Јекатеринбургу заклан заједно са својом породицом као јагањци Божји.

-Ове године ми се сјећамо тога страшног злочина и те њихове жртве. Ми смо ових дана подигли и једну капелу код манастира Дајбабе у част царске породице, па су наша браћа архијереји дошли првенствено због тога да заједно прославимо Бога и свете Његове, посебно Његове новомученике, казао је Владика црногорско-приморски.

Након свете Литургије архијереји су освештали нови Парохијски дом подигнут у спомен на блаженопочившег протојереја-ставрофора Павла Радуновића, дугогодишњег пароха барскога. Потом је благосиљан славски колач.

Митрополит Зимбабвеа и Анголе г. Серафим рекао је да митрополит Амфилохије није само пастир овдашњег народа. -Сви смо дјеца Божја, и они који су православни и који нијесу православни хришћани. Не може човјек данас да каже да вјерује у Бога а да нема добар однос према браћи својој. Онај који нема љубави према ближњему своме лаже да има вјере у Бога, казао је митрополит Серафим и додао да је то оно што проповеда Православна Црква у Африци.

-Дошли смо овдје да се сретнемо у љубави Божјој и за добро и наше и читавога свијета. Овај храм и сваки дом Божји је мјесто гдје се с Богом сусрећемо и гдје развијамо љубав једних према другима. Бог је све створио и нас позвао за госте своје да будемо овдје на земљи. Гостољубље је и богољубље и човјекољубље кроз које ми изражавамо своју љубав према Богу и према ближњима. Африканци ће да се моле и за све вас на челу с нашим Патријархом Теодором, поручио је митрополит Серафим.

На крају сабрања у Бару приређена је славска трпеза хришћанске љубави, са празничним културно-уметничким програмом. Епископ Агустин, који се на овој манифестацији налазио на челу високе руске црквено-државне делегације, поклонио је храму у Старом Бару икону Светог Александра Невског. Слави у Старом Бару присуствовали су и представници Римокатличке Цркве и Исламске вјерске заједнице из Бара.

Извор: Митрополија црногорско-приморска