Арво Перт - добитник угледне награде

Естонско-православни композитор Арво Перт, лауреат је овогодишње „BBVA Foundation Frontiers of Knowledge Awards”, која се додељује сваке године за значајне прилоге на пољу научних истраживања или стваралаштва у култури. Ова награда је установљена 2009.г. и представља вид спонзоринга финансијске групе из Шпаније, а која подржава истраживања, нуди тренинг и посредује у преношењу знања у друштво.  Перту је додељена награда у категорији музика/опера са следећим образложењем: „за култивисани и оригинални језик којим је саздао јединствени звук на свету”. Жири истиче композиторова дела као „свежу духовну музику, напосе у области хорске музике, која поједностављује музички материјал до суштаственог”.

Арво Перт је, да подсетимо, православни композитор, рођен 1935.г. у Естонији, који је осамдесетих година прошлог века избегао, најпре у Беч, да би се трајно настанио у Берлину. Арво Перт за себе вели да више времена проводи у манастирима и црквама него у концертним салама. Он тврди да онај ко жели да појми његову философију има да чита Свете Оце. Композитор истиче да „религија утиче на све, не само на музику“.

Перт се дуго бавио животом и делом „Старца Силуана“ атонског. Резултат је његово дело за гудачки оркестар насловљен  “Siluan’s Song”. На шест различитих концерата овог фестивала била су извођена контемплативна дела овог композитора предивне спиритуалне музике. Већ као младић написао је прве композиције, а професионално образовање је стекао на конзерваторијуму у Талину. Перт је најпре паралелно радио и као композитор и као тонски мајстор на естонском радију. Писао је филмску музику. Његове композиције су доспеле и у Холивуд, па се у последњем филму Мартина Скорцизија може чути Пертова музика. Његово рано дело је инспирисано музиком Прокофјева и Шостаковича, док су му доцније композиције под знаком средњовековне музике. Након обраћења у Православље Перт је стао да мења и стил својих композиција. Европска полифонија, у чијем је маниру написао ремек-дело „Tabula Rasa" (1977), уступила је место Пертовом особитом стилу познатом као „Тинтунабили стил“, појам који је изведен из латинске именице за звонца. Ту је компоновао дела као што су „Passio Domini" (1982), „Te Deum" (1984/86), „Stabat Mater" (1985) и „Miserere" (1989), „Memento" (1990), „Nunc Dimittis" (Ниње отпушчајеши) (2001), „Lamentate" (2002), „In Principio" (2003) или „La Sindone" (2005). На овом фестивалу су изведене његове композиције Adam's Lament и Salve Regina. Арво Перт иде у ред најзначајнијих и најпопуларнијих савремених композитора спиритуалне и духовне музике. Међу многобројним наградама овенчан је и посебно угледним ловорикама: „Европском наградом за црквену музику“ (2005), интернационалном „Брукнер наградом“ (2007). За његов духовни допринос Православљу добио је од Васељенског патријарха титулу архонта. Арво Перт иде у ред најпознатијих композитора савремене класичне музике. Прошле године је Академија Светог Владимира у Њујорку организовала једнонедељни семинар посвећен музици и вери, насловљен “The Music and Faith of Arvo Pärt”.

Перт је лауреат следећих интернационалних награда:

 

1990: Један астероид (4087) је добио име Перт по његовом презимену.

1996: Члан American Academy of Arts and Letters

1998: Почасни докторат на универзитету Тарту.

2003: Contemporary Music Award der Classical BRIT Awards

2005: Награда ”Европска црквена музика”  

2006: Орден са државним грбом

2007: Интернационална награда Brücke

2007: Почасни докторат католичко-теолошког факултета Albert-Ludwigs-Universität Фрајбург у Брајзгау.

2008: Léonie-Sonning-Musikpreis

2008: Аустријски Почасни Крст за науку и уметност, 1. класе

2011: Витез (Chevalier) Легије части

2011: Номинован за члана Папског савета за културу.

2013: Произведен у архонта Цариградске Патријаршије у Константинопољу.

2014: Praemium Imperiale јапанске царске фамилије.

2015: Аустријско почасно одликовање за науку и уметност.  

2016: Почасни докторат Оксфордског универзитета

2017: Јозеф-Рацингер-награда.

2018: Gloria-Artis-медаља за културне заслуге.

2019: Немачка музичка награда у категорији хорске музике.

2020: BBVA Foundation Frontiers of Knowledge Awards у категорији музика/опера.

Честитамо на угледној награди и кличемо ”долгоденственоје житије” архонту и великом магу спиритуалне музике.

Протопрезвитер-ставрофор Зоран Андрић (Минхен – Рим)