Аустралија: Стогодишњица пробоја Солунског фронта

Аустралија: Стогодишњица пробоја Солунског фронта
Аустралија: Стогодишњица пробоја Солунског фронта
Аустралија: Стогодишњица пробоја Солунског фронта
Аустралија: Стогодишњица пробоја Солунског фронта

На стогодишњицу почетка пробоја Солунског фронта, 15. септембра 2018. године, српска заједница у Аустралији приредила је комеморацију посвећену везама између Аустралије и Србије за време Првог светског рата.

У Аустралијском ратном меморијалу, Australian War Memorial, у Канбери, поред припадника српске заједнице, дипломатских представника и државних званичника, окупили су се бројни потомци Аустралијанаца и Новозеланђана који су помагали Србима за време Првог светског рата. Познато је да је у саставу медицинских мисија које су током рата послате у Србију и на Солунски фронт, где се раме уз раме са савезницима борила српска војска, било више аустралијских и новозеландских медицинских волонтера - лекара, медицинских сестара  и осталог особља.

Захваљујући свеобухватним истраживањима литературе и генеаолошким истраживањима г. Бојана Пајића из Мелбурна увелико је проширена листа Аустралијанаца који су током Великог рата дошли у везу са Србијом и српском војском. Идентификовано је преко 1000 Аустралијанаца који се могу поделити у десет група, a који су током рата помагали Србима:

  • Медицински волонтери у Србији 1914-1916,
  • Медицински волонтери који су били са Србима избеглицама и рањeницима на Крфу, Корзици у Француској и у Северној Африци у периоду између 1916-1919,
  • Аустралијанци, припадници Британске војске и авијације на Солунском фронту 1915-1919,
  • Припадници Прве Новозеландске болнице у Солуну 1915-1916,
  • Две јединице Аустралијске војске на бојиштима у Србији и на Солунском фронту 1915-1916,
  • Медицински волонтери на Солунском фронту 1915-1919,
  • Посаде шест разарача Аустралијске морнарице који су оперисали у Јадранском, Егејском и Медитеранском мору као подршка операцијама и на Солунском фронту,
  • Припадници Аустралијске војне санитетске службе распоређени на Солунском фронту,
  • Аустралијанци и Новозеланђани у добротворним мисијама у Србији после рата
  • Аустралијанци и Новозеланђани који су добили српска одликовања за време и после Првог светског рата.

Резултати опсежних истраживања приказани су у књизи г. Пајића објављеној за ову прилику под насловом (у преводу) Наши заборављени волонтери: Аустралијанци и Новозеланђани са Србима у Првом светском рату (у оригиналној верзији на енглеском) Our Forgotten Volunteers: Australians & New Zealanders with Serbs in World War One, Melbourne, 2018.

Преко стотину потомака ових Аустралијанаца одазвало се позиву организатора да присуствује комеморацији, а неколико њих је говорило о својим прецима  на свечаности у Аустралијском војном меморијалу, међу њима г. Ричар Кук (Richard Cooke), гђа Маргарет Браун (Margaret Brown) и гђа Кати Ханкок (Kathy Hancock).

На почетку свечаности амбасадор Србије г. Мирољуб Петровић, као главни покретач, организатор и покровитељ манифестације, поздравио је госте међу којима су били дипломатски представници Грчке, Кипра, Русије, Грузије, Мађарске, Велике Британије, САД, Италије, Аргентине, Француске, Хрватске и БиХ, као и представник Министарства спољних послова Аустралије. Његово Преосвештенство Епископ аустралијско-новозеландски г. Силуан обратио се присутнима говорећи о српској војсци и народу и њиховој моралној и духовној снази. Министра за ветеране представљао је сенатор г. Џим Молан који се такође обратио присутнима.

Током читавог програма испред бине четири младића из српске заједнице из Канбере Михаило Драгићевић, Данило Јанковић, Никола Кајтез и Алекс Вранић у униформама српске војске из тог времена заступили су блиставо славне претке. Програм су водили Тијана Канић и Timothy Simich, а са традиционалним српским песмама које су настале у првом светском рату наступио је хор цркве Светог кнеза Лазара чији је Фонд за библиотеку један од организатора ове свечаности. Гости из Београда, Марко Николић и Ненад Митровић, учесници комеморативног марша Албанаска голгота 1915-2015: после сто година такође су присуствовали свечаности.

Историчар уметности и музејски саветник из Београда гђа Жана Гвозденовић,, специјални гост једног од организатора свечаности, Фонда за библиотеку при Српској православној цркви Светог кнеза Лазара из Сиднеја, представила је у другом делу програма изложбу Сликари / Ратници / Сведоци приказану за ову прилику у дигиталном облику у Аустралијском ратном меморијалу Australian War memorial у Канбери. Целокупан снимак главног дела комеморације одржаног у сали Аустралијског ратног меморијала може се наћи на снимку МИС ТВ која је пратила овај догађај као и све друге од важности за српску заједницу у Аустралији.

Проград комеморације 

У Галерији Reg Saunders изложени су предмети из збирке Аустралијског меморијала - ратни материјал српске војске из пошиљке Владе Србије давне 1922. године  укључујући униформу српског војника. Поред тога у посебној витрини нашли су се и предмети из приватних збирки, међу њима и шлем српског војника са Солунског фронта из Збирке Маринков, Сиднеј, дневници и медаље Аустралијанаца који су помагали Србима за време Првог светског рата. Поред промоције књиге г. Бојана Пајића о којој је говорио историчар г. Давид Хорнер на свечаности је изложбу Сликари / Ратници / Сведоци у дигиталном облику представила гђа Жана Гвозденовић, главни руководилац овог пројекта Музеја савремене уметности из Београда и Српске академије наука и уметности. Ова награђена изложба обухватила је дела ратних сликара и фотографа. Изложбу прати и вишејезични богато илустровани каталог. Подељен у два дела - слике и сликари и фотографије изложба је приказивана на два велика екрана и за време свечаности 15. септембра као и следећег дана 16. септембра за све посетиоце Аустралијског ратног меморијала.

Програм промоције и изложбе

После програма за време редовне церемоније одавања последње поште венце у меморијалном предворју положили су амбасадор Републике Србије г. Мирољуб Петровић у име Владе Србије заједно са учесницима програма г. Бојаном Пајићем и гђом Марагрет Браун. Снимак церемоније може се видети на страници Аустралијског ратнoг меморијала AWM.

Свечаност је настављена пријемом у Амбасади Републике Србије који је приредио амбасадор Србије у Аустралији г. Мирољуб Петровић са супругом Зденком за бројне госте, потомке Аустралијанаца који су током Првог светског рата помагали Србима, за учеснике програма као и за званице из српске заједнице. Гости су дочекани на традиционални српски начин уз хлеб и со и уз учешће младих у народним ношњама. Бројни дипломатски представници присуствовали су пријему као и читаве породице потомака Аустралијанца који су пре сто година у Великом рату били уз Србе.

Велико интересовање код присутних изазвала је изложба медаља из периода Првог светског рата из збирке протојереја-ставрофора Саше Радоичића из Сиднеја. Свим гостима на пријему у Амбасади Србије, приређеном после свечаности, у Аустралијском ратном меморијалу, подељена је стилизована значка Наталијина рамонда – цвет неуништиве биљке која расте у планинама Србије на зелено-црној траци Албанске споменице  - симбол сећања на све жртве у Првом светском рату. 

Гости су свечано дочекани следећег јутра, у недељу 16. септембра 2018. године, у манастиру Нови Каленић крај Канбере где је свету архијерејску Литургију служио Његово Преосвештенство Епископ аустралијско-новозеландски г. Силуан. После Литургије чланице Савеза Кола српских сестара са председницом гђом Милицом Козлином приредиле су ручак за све присутне вернике из српске заједнице и потомке Аустралијанаца у чије се име захвалила на гостопримству гђа Маргарет Браун. Гости су са одушевљењем поздравили учешће хора Лазарице са традиционалним српским песмама насталим за време Великог рата. Обраћајући се присутнима, Његово Преосвештенство Владика г. Силуан нагласио је повезаност између Срба и Аустралијанаца и повезаност свих људи у вери.

Програм у манастиру Светог Саве

Бројни учесници ове свечаности којом су обележене везе између Аустралије и Србије за време Првог светског рата као и почетак пробоја Солунског фронта предвођен незадрживом српском војском, а који је био једна од одлучујућих момената у завршници Великог рата, захвалили су организаторима амбасади Републике Србије, Српској Православној цркви као и г. Бојану Пајићу, аутору књиге Our Forgotten Volunteers  : Australians and New Zealanders with Serbs in World War One, посвећене њиховим прецима. Велико интересовање влада за ову књигу као и за филм Дуго путовање у рат, најновији документарни филм о узроцима Првог светског рата београдског редитеља Милоша Шкундрића, приказан премијерно у Београду у марту ове године, а у организацији Амбасаде Србије по први пут за ову прилику 14. септембра у Канбери за госте комеморације. 

У организацији свечаности учествовали су многобројни волонтери из Сиднеја и Канбере, а посебну захвалност организатори дугују покровитељима међу којима су г. Предраг Пеј Сребро - DesignQ, г. Васа Деспотовић из Сиднеја, Serbian Theatre Nights in Australia, Serbian Film Festival, г. Иван Милбриџ из Канбере и многи други. 

Остале публикације представљене током ове свечаностикоје се могу набавити преко књижаре при цркви Свети Кнез Лазар:

  • Painters / Warriors / Witnesses: painting and photography in Serbia 1914-1918, каталог са изложбе, пројекта Музеја савремене уметности и Српске академије наука и уметности поводом стогодишњице Великог рата, аутор пројекта и уредник каталога, Жана Гвозденовић.
  • The Serbs and the First World War 1914-1918, издање Српске академије наука и уметности на енглеском, свеобухватна публикација са главног скупа историчара одржаног поводом стогодишњице Великог рата Срби и Први светски рат 1914-1918: зборник радова са међународног научног скупа одржаног 13-15 јуна, 2014 године

Извор: Митрополија аустралијско-новозеландска