А.В. Шчипков: Русија се суочава са другим таласом секташких активности
У блиској будућности Русија ће се суочити са другим таласом секташких активности, који ће по својој природи и размерама личити на оно што се догодило у првој половини 1990-их, казао је заменик председавајућег Светског руског народног сабора, први заменик председника Синодалног одељења за однос Цркве према друштву и медијима, политички философ А.В. Шчипков за ТВ „Спас“.
Аналитичар је прокоментарисао ситуацију у вези са хапшењем 22. септембра 2020. руководиоца секте „Цркве последњег завета“ Сергеја Торопа, који себе назива Висарионом. Оптужен је за незаконите активности те верске организације и за сумњу да је вршио психолошко насиље над људима.
А.В. Шчипков је истакао да се крајем 1980-их и почетком 1990-их у СССР-у одвијало велико политичко лобирање секташа. Секте су извршавале политички задатак разарања верског простора. Главни владини службеници отворено су се састали са руководиоцима секташких организација и подржавали их. Реч је о таквим сектама као што су „Бело братство“, „Аум Синрике“, „Богородичин центар“, „Шри Чинмои“ и друге. Горбачов је лично лобирао код корејског секташа Муна.
Према речима стручњака, 1996. године, уочи председничких избора у Русији, секта Висарион договорила се са верским државним властима да њени следбеници подрже Б.Н. Јељцина. Са малом густином насељености на југу Краснојарске територије, хиљаде присталица Висариона обезбедили су излазност на бирачким местима и потребне резултате гласања. После тога успостављено је дугорочно партнерство ове секте са властима у тој области. Сарадња секташа са општинским и државним представницима није ретка. Ово је пружало и политичку и економску подршку Висарионовим активностима. Тих година на Краснојарској територији исписан је низ „научних“ текстова који подржавају ову секту како би јој дали легитимитет. „Немогуће је не обратити пажњу на чињеницу да је Истражни одбор хапсио вође секте Висарион не у Краснојарску, већ у Новосибирску“, додао је аналитичар.
А.В. Шчипков верује да ће се Русија суочити са „другим таласом секташке активности“. „САД су већ издвојиле значајна средства за радикални утицај на верски живот руских грађана. Рад се одвија у два смера: развој мреже секташких верских формација и вештачка промена православне догме“, закључио је стручњак.
Програм „Шчипков“ бр. 153 „Секте и политика“ доступан је на веб сајту You tube на наведеном линку.
Извор: Московска Патријаршија (с руског Информативна служба СПЦ)