Беч: Национална библиотека ставља Библију у средиште пажње

Специјална изложба у Папируском музеју Националне библиотеке ставља посебну пажњу на оно што је заједничко монотеистичким религијама на основу њихових списа

Беч 11.06.2014. – Главна пажња изложбе је посвећена Библији и њеној рецепцији. Више од 90 експоната из неколико античких столећа и из средњег века предочавају оно дуго доба њеног текстуалног настанка, предања и разнородног утицаја кроз историју. Циљ изложбе превазилази чисто научно интересовање. „Хоћемо овиме да унапредимо, колико је год могуће, међурелигијски дијалог између трију светских религија“, нагласила је Јохана Рахингер, генерални директор Аустријске националне библиотеке.

Мало дела је толико упливисало светску историју као што је то учинила Библија, наглашава професор Бернард Палме, кустос изложбе и директор Папируског музеја, јуче, 11.06.2014, на конференцији за штампу у Бечу.

„За две светске религије и за више од две милијарде хришћана и Јудејаца она је темељ њихове вере; па и ислам је сматра светим текстом.“

Изложба осветљава историју традирања Библије на основу уникатних оригинала из витрина Аустријске националне библиотеке. Овде се могу видети фрагменти најстаријих познатих библијских рукописа, као и илуминирани јеврејски кодекси, ранији текстови Курана, и многи други јединствени предмети од којих су неки који први пут представљени јавности. „Нарочито потресан“ сведок културне и верске разноликости представља фрагмент сачуваног бревијара из 13. века, сачуван на грчком, коптском и арапском језику.

 Нарочито значајни су, између осталог, фрагмент из књиге пророка Исаије из 3. века, делић текста из псалама из 5. века и Приче Соломонове на латинском језику из негде 500. године. На изложби је приказано и Никодимово јеванђеље из 5. века. Овај рукопис из Аустријске националне библиотеке представља најзначајнији и најстарији фрагмент превода овог јеванђеља на латински језик који је настао одмах после грчког оригинала, и сасвим ретко може се видети јавно.

Велики део изложбе је посвећен Курану, који се, у поређењу са Библијом, појавио у позније доба, изјавио је кустос. Између осталог, може се видети и двострани лист једног арапског рукописа из 9. века на коме је приказан рај као врт уметнички изображен у више боја. Изложен је и један кодекс из 1299. г. као пример исламске орнаментике.

Изложба је отворена 11. јуна у Папируском музеју у Аустријској националној библиотеци и тзраје до 11. јануара 2015. Она носи програмски наслов „Деца Аврамова – Библија у јудејству, исламу и хришћанству“.

Извор: Катпрес