Библиотека у манастиру Свете Катарине отворена после обнове
Збирка древних рукописа сачуваних у манастиру Свете Катарине на Синајском полуострву поново је приступачна истраживачима након окончања прве етапе обнове у манастирској библиотеци. Радови на обнови у просторијама где се чувају ови драгоцени рукописи трајали су скоро 9 година и извођени су под надзором египатског Министарства за старине. Током ових радова, источни зид библиотеке, тзв. Јустинијанов зид подигнут у 6. веку ојачан је и обновљен док су његова фасада и стуб реновирани.
Обнова манастирске библиотеке довела је до новог открића: у јулу ове године за време конзерваторских радова на једном сектору пронађена је нова књига - рукопис исписан на листовима најфиније коже на којима су исписани мединцински експерименти и њихови резултати како су вршени према древном грчком лекару Хипократу. Претпоставља се да је ова књига написана у 5-6. веку. Пронађена су још три есеја о лечењу непознатих писаца из истог периода. Истовремено, један од најстаријих и највећих мозаика у самој библиотеци такође је освежен. То је јеванђељски приказ Преображења Господњег.
У библиотеци Свете Катарије постоји више од 6.000 рукописа, од којих најстарији потичу из 4. века. Око 600 рукописа исписани су на арапском, грчком, етиопском, коптском, јерменском и сиријском језику и углавном садрже историјске, географске и философске текстове.
Извор: Orthochristian.com (превод – Инфо служба СПЦ)