Биографија Блажењејшег патријарха румунског Данила

Блажењејши патријарх Данило, шести првојерарх Румунске Православне Цркве, рођен је 22. јула 1951. у селу Добрешти у Тамишкој жупанији као треће дете Алексија и супруге Стеле Чиботеа.

Између 1974. и 1976. г. полагао је докторске испите на Православном Богословском Институту у Букурешту под менторством чувеног професора Димитрија Станилоја. Своје докторско усавршавање наставио је на протестантском Богословском факултету Универзитета у Страсбуру и на Универзитету у Фрајбургу/Брајзгау у Немачкој. Своју докторску тезу одбранио је 15. јуна 1979. на Универзитету у Страсбуру на тему Réflexion et vie chrétiennes aujourd’hui. Essai sur le rapport entre la théologie et la spiritualité. Тему је одбранио под руководством двојице чувених француских професора Жерара Зигвалда и Андре Беноа.

Замонашио се 1987. у манастиру Сихастрија у Њамецкој жупанији и добио је име Данило од старца Клеопа Илије. За јерођакона је рукоположен 14. августа 1997, а за јеромонаха наредног дана. Године 1978. рукопроизведен је у протосинђела и постављен за Патријарховог саветника и директора Комисије за савремено богословље и екуменски дијалог, а исте године он је доцент на Богословском институту у Букурешту.

За викарног архијереја у Темишварској епархији хиротонисан је 4. марта 1990. г. са титулом лугојски.  За архиепископа Јашија и митрополита Молдавије и Буковине изабран је 7. јуна 1970, а устоличен је у Јашију идућег месеца. Црквени Сабор ове Цркве изабрао га је 12. септембра 2007. за Архиепископа Букурешта, митрополита Монтеније и Добруџе, местобљуститеља Престола Кесарије Кападокијске и Патријарха Румунске Православне Цркве. Устоличен је у недељу 30. септембра 2007, на празник свештеномученика Григорија Просветитеља Велике Јерменије у патријаршијској Саборној цркви у Букурешту.

Његово Блаженство патријарх Данило је примио 12. децембра 2019. награду почасног грађана Букурешта за свој допринос духовности и просвећивању румунског народа.

Извор: Basilica.ro (са енглеског Информативна служба Српске Православне Цркве)