Бискуп Жифковић: Деловати против радикалних елемената

Бискуп Егидијус Жифковић генерално нема страх од муслимана у џамијама, ”али се бојим од извесног персонала у џамијама који долазе из одређених крајева и кругова”. Бискуп у Ајзенштату (главном граду Бургенланда у Аустрији) саопштио је то у једном интервјуу за немачки лист "Die Tagespost" у уторак. ”Постоје програми за исламизацију Европе. Ми не смемо  да будемо наивни.” Он очекује од државе да врши свој надзор како би пружила отпор радикалним силама”.

„За дијалог са исламом у Аустрији је тешко наћи једног партнера који би заступао све муслимане”. „Исламска верска заједница”(IGGiÖ) покрива само један део муслимана. Увек изнова покушава он да на различитим нивоима успостави контакт да би деловао против радикалних елемената”, будући да је опасност присутна. Са босанским исламом из 1912.г и аустријским ”Законом  о исламу” (Islamgesetz) ситуација се данас не може поредити”, али „Аустрија је кроз столећа успела да интегрише различите елементе”.

Бриге причињавају бискупима равнодушност и замореност не малог броја католика према сопственој вери и Цркви. То оставља вакуум у друштву. Бриге му причињавају и растућа поларизација и радикализација у друштву, која почива на страху. Овај страх се испољио и у избору председника државе у априлу.

Упозорење од екстремних ставова

Криза избеглица и консеквенце које је аустријска влада повукла, ”европски бискуп” Жифковић сматра ”екстремним и поларизујућим”, тако да он овде види „опасност за интегритет”. Аустрија је на опасном путу, који би могао да има домино-ефекте у другим земљама и на крају оно што подстиче илегалне послове. Истовремено он види и страх људи и границе једне земље: ”Ми не можемо допустити да се наше друштво подрива или социјално преображава”. О бодљикавим жицама бискуп не мисли добро: ”Када један човек шест сати плива у Средоземном мору, када се жена у малом броду породи, онда се ту људи не плаше бодљикаве жице”. Цркви је у свом ангажману ту за избеглице који су заиста у бекству, односно који су прогоњени - при томе мислим најпре на хришћане”, вели Жифковић.

Уз то је потребан и издиференцирани поглед: ”Избеглице треба прихватити”, у оној мери ”у којој је то могуће”. За привредне имигранте су потребни програми повратка. ”Ми не смемо бити наивни, већ треба да правимо разлику”.

Зло у корену искоренити

Уједно апелује бискуп за већу европску солидарност и одговорност: ”Ми морамо искоренити корен зла”. ”Ко ће престати са испоруком оружја које долази и из Немачке, са експлоатацијом сељака у Африци кроз велике концерне?” Европа још није учинила могуће и мора једнаким интензитетом прилазити превазилажењу кризе избеглица, као што је радила на кризи у Грчкој. Све док у Европи ”свако гледа на своју предност, криза избеглица неће имати краја”.

По питању одбојног држања многих источно-европских земаља при пријему/расподели избеглица, треба имати на уму и привредну и социјалну ситуацију дотичних земаља: ”Често има структуралних слабости и ниске привредне производње”. Отуда он пледира за ”праведан кључ” пријема избеглица и за заједнички приступ овој теми.

Извор: Кathpress - припремио протођакон Зорна Андрић