Бискуп Живковић: Европа не сме да шири зид ћутања над прогонима

Аустријски ”бискуп Европе” Егидије Живковић упозорио европске политичаре да шире зид ћутања над највећим прогонима хришћана.

”Шта се збива, хуманистичка Европо, поборницо људских права, демократије и слободе?”, питао је бискуп дијецезе у Ајзенштату у среду имајући у виду и серију солидарности насловљену ”Дуга ноћ цркава” (10. јуна) у Бечу и другим бискупијама.

Пред чињеницом о 100 милиона прогоњених хришћана свуда по свету, ајзенштетски бискуп подржава акцију ”Помоћ за хришћане у невољи на Блиском истоку”. Ова акција помаже хришћанима, прогнанима са својих огњишта и данас се налазе  по избегличким камповима, да лакше подносе своју судбину.

Циљ радне групе католичких удружења Аустрије (AKV) јесте да заједно са организацијом за помоћ ”Црква у невољи”, "Christian Solidarity International" (CSI), као и ”Иницијатива хришћански Оријент”(ICO), помогну хришћанима да своје домове и станове поправе и оспособе за становање, и да им се  пружи материјална и духовна помоћ да се врате  својим домовима. Примарна циљна група нису избеглице у Европи, већ хришћани у земљама у којима су њихове животне перспективе биле онемогућене.

Чињенице су потресне: сваких пет минута бива један хрићанин/хришћанака убијен/а због своје вере. ”Хришћани су највише из религиозних разлога прогоњена група”, подсећа бискуп Живковић. Западни свет мора у својим односима ”све предузети да се одупре гоњењу и дискриминацији мањина, међу којима су хришћани на основу своје религиозне припадности у сукобљеним подручјима Блиског истока посебно погођени”. 

Само ако основни услови једног мирног, правичног и људског достојанства примереног заједничког живота буду омогућени, и социјални, привредни и културни извори, односно инфраструктуре за људе биле дате, ”људи ће бити у стању да остану у својим земљама и онима који су из угрожености били у бекству, омогућиће се повратак и подстаћи нада и изгледи на боље животне услове”, наглашава бискуп. Све треба предузети какао би ”људима судбина избеглиштва била спречена и да не постану по ко зна који пут жртва трговаца људским судбинама и шверцерима”.  

Готово 170.000 хришћанских мартира годишње

Положај за милионе хришћана на свету је пољуљан и екстремно критичан: у више од 50 земаља хришћани  су жртве дискриминације, злостављања, гоњења и због своје вероисповести затварани и убијани. Центар "Center for the Study of Global Christianity" полази од тога да 100.000 хришћанских мартира годишње, сходно једној социолошкој студији "The Price of Freedom Denied" објављеној у Кембриџу, долази до фацита да годишње између 130.000 и 170.000 хришћана бива убијено.

Само у Сирији, у којој је пре 2011. живело око 1,1 милиона хришћана, њих око 700.000 побегло је из своје земље. Али и у земљама као што су Авганистан, Ирак, Либија, Пакистан Саудијска Арабија и Египат, Нигерија и Сомалија, њихов је прогон на тапету дана. Масовна запостављања и дискриминација трпе хришћани и у Турској и у Индији. На прво месту на индексу прогонства у 2016.г., који је сачинила надконфесионална хуманитарна организација "Open Doors", налазе се Северна Кореја, Ирак, Еритреја, Афганистан, Сирија, Пакистан, Сомалија, Судан, Иран и Либија.

Припремио протођакон ЗА