Бискупски Синод о породици
Папа и бискупи између притиска и опуштености
Папа Фрања је својим личним ангажовањем подстрекивао и држао живим очекивања од Синода о породицама: почев од јесени 2013. и упитника о браковима и облицима породичног живота, који је био упућен свима бискупијама, мир у живот католичких заједница није се вратио. Да ли је то била жеља да се плебисцитарно стекне увид (vox populi, vox Dei) шта црквена база лаика, световњака мисли о разводу, хомосексуалности, сексу пре брака, полигамији итд.?
Неке од бискупија су одговоре објавиле на социјалним мрежама, што је само распалило дискусије. Тако је интернет постао инструмент црквеног права. Закључак је био: између моралног учења Цркве и верника зјапи дубока провалија. Многи верници у овоме не виде грех, већ стављају црквено учење у питање.
Уље на ватру
То је било уље на ватру конзервативних бискупа. Значајна одсупања од црквених норми су за неке бискупе израз неспособности. Међу њима су истакнути заговорници ове тезе: амерички бискуп Рајмонд Бурк или немачки надбискуп Валтер Брандмилер. Ако бискупима није пошло за руком да учење рашире, консеквенца не сме да буде жртвовање црквеног учења. Једна нова раван је било досегнута: у потрази са мудрим пасторалним одлукама питање истине је претило да постане или истина или јерес.
Када је кардинал Валтер Каспер у фебруару у Риму пред сабраним кардиналима изложио да развод и девтеробрачност (други брак) није нужно разлог за искључење од светих тајни (сакрамената), чинило су да су попуцале бране. Оштре дебате су, најпре иза затворених врата, а онда и јавно засуле јавност и медије.
Тако је прегрејани котао звани Синод стајао под великим притиском до сусрета у октобру 2014. Тронедељни сусрет је био турбулентан. Из једног ”међуизвештаја” могли смо читати да ванредни Синод поздравља животни модел хомосексуалних парова. И са другобрачнима је стајало оптимистично, када је саопштено да су се пробили ставови реформиста. Конзервативно крило се, пак, надало да ће у борбеним гласању на крају ванредног Синода многи ставови бити ревидирани и опрезније формулисани.
Папа Фрања жели офанзиву транспарентности
Папа је наложио да се сви резултасти гласања објаве јавно и подробно, што је апсолутна новина у досадашњој култури дискутовања у Ватикану. Када је упитник још једном разаслан свима бискупијама Римокатоличке цркве, овога пута за редовно заседање Синода 2015, одјек је био много мањи. Питања су овога пута била другачије формулисана, животној пракси на стран начин. Чинило се да се настојало да се оштрина контраверзе овим желела ублажити. А у интервјуима се папа Фрања доследно уздржавао и чинио дистанцираним.
Од тада прате и конзервативна и реформистичка фракција Аргусовим очима шта супротна страни чини и објављује: у интервјуима и проповедима, углавном на скуповима јендомишљеника.
Очекивања, надања и сенке раздора
Кардинал Рајнхард Маркс је настојао пре Синода да умањи очекивања немачке либералне јавности. Синод неће бити никаква револуција, поручивао је он гласом Касандре. На Синоду неће бити победника и побеђених. У сусрету са афричком, америчком и пољском сабраћом уочио је да су теме развод брака и хомосексуалност - теме о којима је мишљење конзервативних апсолутно доминантно и који неће бити спремни да своја уверења без борбе препусте супротној страни.
О свим овим веома значајним питањима, дискусијама и тенденцијама на предстојећем Светском синоду Римокаточке цркве у Риму од 4. до 25. октобра 2015.г. извештаваћемо наредних недеља са лица места искључиво за читаоце Информативне службе.
припремио протођакон Зоран Андрић, Минхен