Благослов за почетак нове школске године

У Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу у недељу, 31. августа 2010. служен је молебан за благословен почетак нове школске године

Молебан за ученике основних и средњих школа, студенте, професоре и родитеље пред почетак нове школске године служили јсу свештеници никшићке Саборне цркве протојереј Драгана Крушић и јереј Миодраг Тодоровић. Призиву Светог Духа молитвом за добро здравље, стицање знања и умножавање љубави присуствовали су, у великом броју, вјерници Никшића, нарочито омладина и дјеца школског и предшколског узраста са родитељима. Срећан и благословен почетак школе ђацима и просветним радницима пожелио је отац Миодраг Тодоровић, који је казао да свака творевина има своје утемељење, па тако и ми као народ нијесмо „тиква без коријена", већ имамо традицију и стваралаштво који нас дефинишу пред цијелим свијетом.

- Црква је кроз историју била пресудна у изграђивању нашег идентитета. Од почетка писмености и културе, па све до наших дана морали смо се ослањати на оне непролазне вриједности, које почивају на науци Господа Исуса Христа. Свој идентитет зато не можемо замислити без Ћирила и Методија, без Климента и Наума, без Иловачке крмчије Светог Саве, Мирослављевог Јеванђеља писаног у цркви Светих Петра и Павла у Бијелом Пољу, Октоиха и ободске штампарије. У историји Црне Горе заједнички живот Цркве и државе дао је најбоље плодове, а из таквог односа Цркве и државе изникле су најумније личности Црне Горе, попут Светог Петра Цетињског, Петра другог Петровића Његоша, хаџи Арсенија Гаговића, па до Митрополита Амфилохија који истрајно свједочи Божију истину, а коме, услед најновијих дешавања у нашем образовном систему, замјерају да се наводно бави политиком, рекао је свештеник Тодоровић.

Смисао школе и образовања, нагласио је отац Миодраг, јесте у томе да дјеца имају јасну представу о нашем идентитету, који наша Црква свједочи кроз вријеме.

- Не треба из наше свијести да тјерамо Вука Караџића, а уводимо Исланд. Необично је да се ми као народ, који има културу стару више од десет вјекова, не сјећамо своје писмености, већ да кројимо „нови" језик и „ново" писмо. Због свега тога морамо да имамо одговорност према дјеци којој такво образовање формира погрешну и криву слику о нашем идентитету. Они треба да познају и воле своју традицију, језик, културу и духовност, да буду образовани у изграђивању личности и здравог култа, а онда ће умијети да цијене и друге културе и народе, казао је јереј Миодраг Тодоровић. 

Сабрани народ приступио је цјеливању крста и кропљењу светом водицом, а, као и претходних година уочи почетка школе, свештенство их је даривало иконама.

Извор: Епархија будимљанско-никшићка