Благовештењска светковина у манастиру Ћелије

 Благовештењска светковина у манастиру Ћелије
 Благовештењска светковина у манастиру Ћелије
 Благовештењска светковина у манастиру Ћелије
 Благовештењска светковина у манастиру Ћелије

Светом Литургијом у триолтарном заветном храму Преподобног аве Јустина началствовао је игуман Георгије, старешина манастира Лелић, уз саслуживање архијерејског заменика Епископа ваљевског протонамесника Филипа Јаковљевића и свештенослужитеља из епархија Црногорско-приморске, Жичке и Ваљевске.

Празник Благовести у древној светињи на посебан начин се годинама прославља, будући да се управо тог дана родио и Господу преставио Преподобни Јустин Ћелијски, дугогодишњи духовник обитељи и један од највећих православних теолога новог времена.

Благовештењског јутра мошти Преподобног оца Јустина литијски су пренете у његов заветни триолтарни храм посвећен Светом Сави, Светој Марији Египћанки и небеском заштитнику ћелијског молитвеника Светом Јустину Мученику. Литургијско сабрање предводио је игуман Георгије, старешина лелићке обитељи. Честитајући празник мати игуманији Гликерији и њеним сестрама, браћи свештеницима и свим поклоницима, игуман Георгије је казао:

- Данашњи празник је велики, јер је њиме почело испуњење старозаветних пророштава о највећем догађају који се икада десио под сунцем – Васкрсењу Христовом. Празник Благовести је тајна којој се анђели диве, темељ другим празницима , у коме Господ објављује да ће палом и усамљеном роду људском доћи Онај Који према њему има љубав – Господ Исус Христос, Спаситељ свих нас. Данас прослављамо Благовести поред моштију Светог старца Јустина, великог по вери његовој и животу са Христом, Кога је увек носио у својој души, молитви и срцу. Данас, по први пут с нама на овај дивни празник у ћелијској светињи нису велики јерарси и оци наши Амфилохије, Милутин, Атанасије и сви други који су се преселили из овог света и отишли Творцу. Они су животом и делом својим ишли уским, крстоносним путем. Увек смирени, успињали су се на планину спасења. Знамо и верујемо да су они овде данас међу нама са Светим Јустином и Николајем, са Светим Савом и свим Светим Србима. Они су са нама данас и са распетим Косовом, косовским, јасеновачким, херцеговачким и свим православним мученицима, који су пострадали за Христа. Они се моле за нас пред престолом Творца за сва страдања и ране наше. Данашњи празник нам доноси велики благослов и пут спасења и савршеног испуњења воље Божје примером Господа, пресвете Богородице и свих светих који се спасавају у Цркви Христовој. Дај Боже да и ми путем одрицања постанемо истинска бића Цркве Христове, закључио је игуман Георгије.

Након свете Литургије преломљен је славски колач. Учеснике свечаности ћелијско сестринство пригодно је дочекало, у складу са актуелним епидемиолошким мерама.

Извор: Епархија ваљевска