Благовести у манастиру Ћелије

Манастир Ћелије Као и сваке године, велики хришћански празник Благовести биће свечано прослављен у манастиру Ћелије. На дан празника, у понедељак 7. априла 2008. године, мноштво православних хришћана из Епархије ваљевске али и из других крајева српских земаља доћи ће на Свету Архијерејску Литургију у овај центар наше духовности.

У живописном пределу између огранака ваљевских планина, на левој обали реке Градац, налази се средњевековни српски манастир Ћелије, посвећен Светом Арханђелу Михаилу. Према ошптим историјским подацима, манастир потиче из Средњег века. Народно предање везује оснивање манастира за име Св. краља Драгутина, који је од 1282 - 1316.г. управљао овим крајевима као "Сремски краљ". Од 1946. год. до данас Ћелије су женски манастир који од 1962. доживљава прави економски и духовни процват. Духовни напредак Манастира огледа се и у бројном монаштву које поред основног монашког завета да се спасе своја душа, личним примером и општим трудољубљем врше својеврсну мисију спасења многих верних душа. Из Ћелијске обитељи поникло је још 10 женских манастира - зато је са разлогом назван "расадником" монаштва.

Ава Јустин У наше дане, у овом веку један од највећих богослова у православном свету Архимандрит Др Јустин Поповић, живео је 30 година у Светоархан-гелској обитељи манастира Ћелије код Ваљева, у најтежем периоду свеопштег народног богозаборава све до 1979. године, учећи и проповедајући Реч Божију, позивајући народ српски на богоугодан начин живота кроз покајање и духовно преображење. Као професор универзитета у Београду, превео је многе књиге на српски језик, да би од 1948. године, у манастирској тишини продужио рад на сабрању и преводу Житија Светих, и писању осталих својих књига. И неочекивано из тог малог српског манастира ваљевског краја, почео је да одјекује опомињући, пророчки глас "вапијућег у пустињи". Рођен на Благовести 1894. год. у Врању добио је име Благоје и целог живота је благовестио Еванђеље Христово животом, делом и речју. Наш народ још увек мало познаје личност и дело једног од наших највећих теолога, учитеља и проповедника еванђеља Христовог и православног мислиоца Оца Јустина који је роду православном оставио обимно, чудесно и бого-надахнуто дело теолошког, фило-софског и богослужбеног карактера у обиму од 33 тома, као и 12 томова Житија Светих, први пут приређених на српском језику. То је глас Аве Јустина Поповића, глас великог теолога и учитеља православља, више поштованог у свету него у његовој Србији. Последњих 30 година свог земљског живота Ава Јустин провео је у манастиру Ћелије код Ваљева. Упорно се, заједно са ћелијским монахињама, борио за своју, православну веру.

Више о манастиру Ћелије и Ави Јустину можете погледати ОВДЕ.