Благовести у манастиру Ћелије

Данас је почетак нашега спасења, и откривење превечног тајанства: Син Божији постаје Син Дјеве и Гаврило благодат благовести. Стога и ми са њим Богородици ускликнимо: радуј се, Благодатна, Господ је с Тобом!

Тропар Благовести

У манастиру Ћелије 7. априла 2011. године свечано и у великој духовној радости прослављен је празник Благовести. Сваке године у Светој обитељи Ћелијској окупља се велики број православних верника из наше помесне Цркве и из других православних сестринских Цркава. Тако је и ове године у Литургијском прослављању овог дивног празника учествовало мноштво верника, како из домаћег Ваљева тако и из Подгорице, Београда, Земуна, Шида, Требиња и других места широм Србије и других српских земаља. Велику радост за све присутне чинило је присуство верног народа и свештенства из Словачке.

Светом Архијерејском Литургијом началствовао је умировљени епископ Захумско-херцеговачки Г. Атанасије уз саслуживање Епископа хвостанског Атанасија, викара Његове Светости Патријарха Српског Г. Г. Иринеја, Епископа диоклијског Јована, Игумана манaстира Дајбабе оца Луке, јеромонаха Доситеја из манастира Хиландара, оца Петра Сороке из Словачке, Архијерејског заменика Епископа шабачког протојереја-ставрофора Мирка Вилотића, пензионисаног пароха ваљевског протојереја-ставрофора Љубисава Аџића, јереја Мирчете Шљиванчанина из Подгорице, ђакона Епископа хвостанског Атанасија Владислава Голића и јерођакона Силуана - ђакона Епископа ваљевског Г. Милутина.

Својом беседом, после читања Светог Јеванђеља, верном народу обратио се Епископ хвостански Атанасије ( Ракита). Говорећи о домостроју спасења рода људског од човековог пада и његовог одвајања од заједнице са Богом због гордости, па све до чудесног догађаја јављања Светог Архангела Гаврила Пресветој Богородици, када јој је саопштио Благу Вест да ће зачети и родити Спаситеља света Господа Исуса Христа, владика Атанасије је нагласио да је девојка Марија имала оно што су Адам и Ева изгубили због гордости, а то су смирење, чистота и љубав. Он је говорио и о старозаветним пророцима који су такође поседовали ове три врлине и који су наговештавали долазак Месије. Посебно смирење, чистоту и љубав је имао и Свети Јован Крститељ који је крстио Господа Исуса Христа и који је говорио да Му није достојан ни ремена на обући везати. Све ове врлине је имао и ћелијски пророк преподобни отац Јустин Поповић који је велики део живота провео благовестећи Јеванђеље из манастира Ћелије. Владика Атанасије се на крају своје проповеди помолио Пресветој Богородици да нас приближи Богу и једне другима и да нам да ове три врлине смирење, чистоту и љубав.

У току Свете Литургије народу се обратио и домаћин Епархије ваљевске Епископ Милутин. Он је заблагодарио браћи епископима, свештенству, монаштву и верном народу који су се на овај велики празник сабрали у овој Светој обитељи да заједно у духу хришћанске љубави узнесу молитве Господу Исусу Христу. Он је, цитирајући Патријарха Московског и све Русије Кирила, истакао да нам је данас најважнија међусобна љубав и праштање и да нам ни вера ништа не значи уколико немамо љубави.

На гробу преподобног оца Јустина свима присутнима се обратио Епископ диоклијски Јован истичући колико је у данашње време, када на нашу Цркву и народ навиру многа искушења, важно да сви останемо у јединству Цркве Христове.

У току дана Епископ хвостански Атанасије Ракита посетио је Храм Васкрсења Христовог у Ваљеву.

Извор: Епархија ваљевска