Блиски исток: Mасовно уништавање хришћанског културног наслеђа

Годишњи састанак Друштва за проучавање хришћанског Истока у Салцбургу био је посвећен, између осталог, уништавању цркава, манастира и рукописа од стране исламских терориста. Проф. Дитмар Винклер, салцбуршки стручњак за Источне Цркве, изразио је жаљење због огромног разарања и уништења хришћанског културног наслеђа од стране терористичке  милиције тзв. Исламске државе.

У свом излагању на недавном годишњем састанку Друштва за проучавање хришћанског Истока у Салцбургу др Винклер је изнео податак да је око стотину цркава, манастира и других верских институција било мета разарачких подухвата у Ираку. Винклер је навео неке примере, као што је манастиру Мар Елиас (Светог Илије) јужно од Мосула. Овај најстарији манастир у Ираку је потпуно сравњен са земљом. Исламисти су такође потпуно уништили булдожерима  и манастир Јан Елиан у сиријском граду Карјатану.

-Уништавањем манастира, цркава и рукописа жели се подготи у срце и душу источног хришћанства, казао је декан Католичког богословског факултета Универзитета у Салцбургу. Убијањем и протеривањем безброј људи долази и до затирања највреднијих традиција, духовности  и културе хришћанског Истока.

Годишња конференција Друштва за проучавање хришћанског Истока одржана је на тему Богатство и угроженост источног хришћанства. Главно предавање одржала је холандски стручњак за источне Цркве проф. Хелена Муре-ван дер Берг. Она се осврнула на геноцид над Јерменима и сиријским хришћанима у Османском царству почев од 1915. године, као и на схватање ових догађања на основу чувеног чувеног романа Франца Верфелса Четрдесет дана Муса Дага.

Сећање на геноцид над сиријским и јерменском хришћанима је утолико важније, јер би се у супротном отворила нова подручја у свету у којима би се угњетавале етничке, верске или социјалне мањине. Холандска професорка је повукла паралелу између јерменског геноцида, холокауста и масакри којем су изложени Језиди и хришћани у северном Ираку и Сирији.

Салзбуршки јерменски стручњак Јасмин дум-Трагут је известио на конференцији о најновијим дешавањима у Јерменској Апостолској Цркви, која је носилац јерменског националног идентитета. Блиска веза између Цркве и народа ипак може изазивати у модерном демократском друштву велике изавове, смтра он.

Друштво за проучавање хришћанског Истока  основано је 2001. године као заједница научних института и појединаца на немачком говорном подручју.

Извоир: Катпрес (с немачког Информативна служба СПЦ)