Бог је љубав у суштини својој

Бог је љубав у суштини својој
Бог је љубав у суштини својој
Бог је љубав у суштини својој
Бог је љубав у суштини својој

„Ако љубави немам, ништа сам“, расуђује Свети Апостол Павле у Првој посланици Коринћанима. Јер, залуд су и знање људских и анђеоских језика, и дарови пророштва, и померање планина и милосрђе без љубави која све сноси, све верује и свему се нада. Појавиће се опсенари који чуда чине, а опет ништавни су... Управо ова снажна максима о љубави ватреног проповедника вере Христове била је тема предавања философа Владимира Меденице, уредника Издавачке куће „Логос“, одржаног синоћ у Ваљевској гимназији.

Љубав, универзална тема, вечни предмет промишљања посленика хуманистичких наука, теолога, уметника... Одговора на претек, а опет питање се изнова актуелизује. За Хришћане, Бог је љубав у суштини својој и то је једино извесно. Извесно и очигледно у магновењу рађања и умирања најништавније твари. Наиме, када погледамо инсекте чији је животни век свега неколико сати, како се сједињују ради стварања новог живота, јасно је колика је стваралачка снага љубави и да је заправо љубав истинска борба против смрти, рекао је Владимир Меденица.

- Смисао љубави је стварање и памћење. Све у природи створено је да се бори против пролазности јер му је Творац непролазан. Љубав је снага увек продуктивна, пут ка пуноћи, испуњењу... Наша религија је богочовечанска јер нам је наш Бог снисходио, оваплотивши се у тело човека. Он је телесан, душеван и духован. Ми постојимо као саборна бића, свесни да у заједници - Цркви можемо бити само преко љубави. А љубав је Христос. Као деца љубави - Црква, знамо да саборно, уз Божју помоћ, можемо победити смрт која нас чека и васкрснути - поручио је Владимир Меденица.

Трагајући за сазнајним елементима у љубави, великан античке мисли Платон расправља о Еросу - философском нагону ка спознаји идеја. Појам Ероса (љубави) код Платона надасве је различит од данашњег. Његов Ерос заправо је борба за бесмртност. Као Хришћанин пре Христа, Платон је испунио спознајне могућности мислиоца у друштвеном амбијенту паганске цивилизације. Највиша лепота је апсолутна идеја, која тек у Хришћанству постаје личност. Христос долази на земљу и одговара на питања љубави и истине, закључује Владимир Меденица.

Циклус трибина „Православље и млади“, најавио је свештеник Дејан Трипковић, наставиће промоција књиге „Хришћански пост као начин лечења карцинома, дијабетеса и атеросклерозе“, која ће бити одржана 10. априла у Ваљевској гимназији, са почетком у 19 сати. Предавачи су аутори књиге др Весна Димитријевић-Срећковић и протојереј-ставрофор Владимир Вукашиновић, професори Медицинског, односно Православног богословског факултета Универзитета у Београду.

Извор: Епархија ваљевска