Богојављење у Даљу

Богојављење у Даљу
Богојављење у Даљу
Богојављење у Даљу
Богојављење у Даљу

Јединствена свечаност у Епархији осечкопољској поводом најстаријег хришћанског празника Богојављења уприличена је у Даљу 19. јануара 204. године.

У организацији Српске православне црквене општине Даљ, након свете литургије коју су у Саборном храму Светог Димитрија служили протојереј-ставрофор Јован Клајић и јереј Зоран Мајкић, литије од храма до Богојављенског крста на обали Дунава и великог освећења воде, уследило је четврто по реду такмичење у пливању за богојављенски крст.

Учешће у очувању овог древног обичаја узело је чак 40 такмичара из Трпиње, Борова, Даља, Вуковара, Боботе, Београда и Новог Сада. Освајач богојављенског крста за 2014. годину је Љубан Вујанац из Трпиње, коме је Рајко Лукић из Борова, власник златаре "РИМ", уручио предивни сребрни крст са угравираним текстом: "БОГОЈАВЉЕЊЕ, ДАЉ 2014. године". Златара "РИМ" ове године наградила је прикладним поклоном и најмлађег учесника такмичења, Милоша Штулу из Трпиње.

Диплому победнику и захвалнице учесницима доделио је у име Црквене општине Даљ протонамесник Александар Ђурановић, који је поздравио преко 1000 присутних православних верника на дунавској обали, и у празничној беседи нагласио да "Света земља - Израиљ" има реку Јордан у којој се Господ наш Исус Христос крстио, а Даљ има реку Дунав, дивну дунавску обалу, прелеп богојављенски крст – место окупљања и молитве и све услове да организује један овакав догађај.

"Богојављење у Даљу" постало је даљски бренд, између осталог догађај и празник по коме Даљ све више постаје препознатљив. По посећености верника и броју пливача овај јединствени догађај у Хрватској превазилази локалне оквире и полако, али сигурно, постаје регионални скуп, догађај који окупља православне Србе са подручја Славоније, Барање и Западног Срема. Све то нас обавезује да овај обичај и даље негујемо и чувамо, како би остао понос Даља и свих његових мештана. У народу постоји веровање да ће онај који се на празник Богојављења окупа у реци бити здрав целе године, благословен и нарочито чуван од Бога. Доказ да је Дух Свети заиста присутан у Цркви православној, а посебно на празник Богојављења када се Бог Отац јавио чулу слуха, Син Божији чулу додира, а Дух Свети чулу вида, лежи и у чињеници да се вода освећена на Богојављење никада не квари. Мноштво верника у дугој колони, смирено и са дубоком вером, стрпљиво је чекало ред како би кућама својим понели флашицу богојављенске водице, која несумљиво садржи у себи лековита својства за све оне који јој са вером приступају.

Због посебне храбрости и љубави према својој Светој Цркви, и жеље да очувају овај стари хришћански обичај, сви такмичари и учесници у пливању за богојављенски крст у Даљу заслужују посебно поштовање и похвалу. Истински јунаци тога дана били су: Ђорђе Мишљеновић, Ђорђе Мандић, Милош Којчић и Горан Јовић из Даља, Слободан Алексић, Никола Предић, Зоран Живковић, Момир Недић и Бојан Зарић из Борова, Петар Ђокић и Александар Мацут из Вуковара, Владимир Николић и Зоран Ћирић из Београда, Милорад Павловић из Новог Сада, Саша Вулић из Боботе, Ђорђе Стокић, Милош Ђурђевић, Урош Наранчић, Љубан Вујанац, Синиша Кршић, Борис Тодорчић, Ненад Пантић, Богдан Лукић, Драган Савић, Михајло Бајуновић, Страхиња Јовичић, Радомир Палић, Марко Благојевић, Милан Шукара, Зоран Шукара, Јовица Мирјанић, Саша Станић, Стефан Стајић, Марко Васиљевић, Милан Татомировић, Милош Штула, Јован Алексић, Милан Атанацковић, Бошко Марковић и Ђорђе Манојловић из Трпиње.

Извор: Епархија осечко-пољска