Богојављење у Епархији бихаћко-петровачкој

Велики Празник Богојављења и претпразниство Богојављења (Крстовдан) на најсвечанији начин прослављен је широм епархије бихаћко-петровачке. Најсвечаније је ипак било у Шипову и у Рибнику Горњем, гдје је Преосвећени Владика Хризостом служио свете литургије, осветио богојављенску водицу и учинио литије до ријека Рибника и Пливе.

Посебан драж овог великог празника јесу литије до ријека Пливе, односно Рибника у којима је Преосвећени Владика осветио воде и цјеокупну природу. Кроз освећење воде као најважнијег материјалног једињења без којег би живот био немогућ не само за човјека већ и за најмања и најбезначанија створења божија, Бог је устројио да се освећује и цјелокупна творевина божија. Дакле, празник Богојављења није само у јављању Бога и његовом откривању људима у ТРИ ЛИЦА, већ у томе што је Бог кроз ову тајну ЈАВЉАЊА или ОТКРИВАЊА СЕБЕ осветио човјека у Христу Исусу и цјелокупну творевину Његову. Ако би неко и поставио питање сврсисходности богојављенских литија ево уму одговора. Нису дакле богојављенске литије ствар ''фолклора'' или неке ''разоноде'' већ да се кроз молитву добије благослов и благодат божија.

У бесједама које је произнио у Рибнику Горњем и у Шипову Преосвећени Владика Хризостом је говорио о ЈАВЉАЊУ БОГА нама грјешнима и недостојнима. Премда се у Старом завјету Бог много пута и на различите начине јављао оцима нашим, пророцима, судијама, царевима и праведницима, ипак он се на граници Старога и Новога завјета потпуно и 'цјеловито' открива управпо на ријеци Јордану. Претходно се Оваплоћени Бог ЈАВИО у пећини Витлејемској гдје је рође од Пресвете Богородице, а његово рођење прославила је сва творевина божија: анђели пјесмом, небо звијездом (звијездама), пастири дивљењем, мудраци поклоњењем, земља пећином, а ми људи Оном која би шира од Небеса Пресветом Богородицом. Јавио се он и у Јерусалимском храму и другим мјестима, али данас се ЈАВЉА не само Оваплоћени Син - Ријеч Божија већ и Отац и Дух свети,- Отац свједочењем: ти си син мој љубљени, који си по мојој вољи ... и Дух Свети силажењем на крштенога Сина у виду Голуба. Голуб је само форма, облик безазлености којег Дух Свети узима како би се показао људима.

Нека би нас данас испунила благодат божија - Оца и Сина и Светога Духа како би и ми попут св.Јована у Христу Господу препознали Царство Божије које он носи у Себи и којег он нуди и даје свима који се покају, свима који се измјене поправљајући стазе живота свога кроз благословини подвих хришћанског живљења.

Наша ријеч покајање којим је преведена грчка ријеч метаноја не изражава у потпуности смисао и значај који има у себи грчки оригинал. МЕТАНОЈИ, односно метаноја, значи мијењање, измјену ума свога. То подразумјева не само обично мјењање мишљења, а што је данас врло честа појава, већ потпуна и цјеовита измјена начина размишљања и закључивања. То је нејтежи могући процес којег цјелог живота настоје постићи свети подвижници. Да не би неко помислио, не дао Бог, да се то не односи на све на! Напротив! Ово није заповјеђено специјалним или посебним људима и група, харизматицима или изабранима, не!-ово је позив свима који дођоше у Јорданску пустињу, а преко њих и свима нама који наслиједисмо све ово што данас чујемо и прослављамо. Потребно је данас чути глас онога који виче и вапије у пустињи св.Јован Крститељ: покајте се!, измјените се!, јер се приближи царство божије!''

Послије њега и сам ће Господ Иус Христос завапити истим позивом. ... И ми данас позивамо: покајмо се,- измјенимо се и будимо достојни Царства Божијега којег не да чекамо већ да живимо јер смо дио Њега и учасници истога већ овдје на земљи. Христос- Царство божије даје нам се сваког дана, сваког тренутка, а посебно у светој тајни Тијела и Крви Његове!

Зато, браћо и сестре, драга дјецо духовна, не чекајмо, не каснимо: кајмо се сваког дана, сваког тренутка нашег живота. Бог је у срцима нашим: Он свакодневно чује и ослушкује наше покајање, наше вапаје. Знајући то,- кајмо се и мјењајмо сваки дан, сваки трен,'' истакао је Владика Хризостом.

Хиљаде људи, и ове као претходних година, слило се на Богојављенску литују у Шипову и присуствовало освећењу вода ријеке Пливе. Знатно и неупоредиво мање било их је у Рибнику Горњем, који никако да превазиђе себе и своје старе слабости. И поред тога, Преосвећени Владика Хризостом ево већ пуних 10 година сваког Крстовдана долази у Рибник Горњи, служи свету литургију и чини литију до ријеке Сане. За разлику од претходних година ове је године Преосвећени Владика први пут најавио могућност да од идуће године литију пренесе у Доњу Превију, али о коначној својој одлуци накнадно ће обавјестити.

Извор: Епархија бихаћко-петровачкој