„Бољшој” фестивал на Мећавнику

Шести фестивал руске класичне музике „Бољшој”, на којем ће учествовати млади музички таленати из Србије, Републике Српске и Русије, свечано је вечерас у Дрвенграду отворио идејни творац те манифестације Емир Кустурица истакавши да је дивно да постоје места до којих се стиже без „црвеног тепиха”. „Мислим да су многи који стижу овде први пут изненађени да тог црвеног тепиха нема”, рекао је он и нашалио се да је за оне који су на црвени тепих навикли, покушао у Ужицу да набави сто метара, „али није било довољно материјала”.

Увек се, казао је, пита да ли би они који су „овисни од црвеног тепиха”, када би знали шта он заправо значи, ишли тим тепихом. „Једно знам сигурно, пошто сам и ја шетао тим теписима, да је много боље без њих”, додао је Кустурица и као значајно истакао да је у последњих шест година дошло до сарадње у којој је група ентузијаста са „Гаспром њефтом” направила овај фестивал.

„Има ли игде на свету место скривено као што је Мећавник да се са клавиром поиграва мајстор као што је Денис Мацујев? Нема. Има ли места где су велики Гаспром и мали Маћавник успели да нађу заједнички језик? Ја мислим да нема”, рекао је прослављени редитељ, уз захвалност свима који су од почетка учествовали у организовању „Бошљој” фестивала.

Члан Управног одбора „Гаспром њефта” Александар Дибаљ је рекао да је тај фестивал другачији од осталих оваквих и сличнх манифестација по томе што је вероватно једини фестивал класичне музике који се одржава у селу. „И не само то, овај фестивал се одржава у једном свету који је у потпуности осмислио Емир Кустурица”, додао је он.

После обраћања Кустурице и Дибаља, присутни су имали прилику да уживају у ватромету, након чега је Кустурица фестивал прогласио отвореним.

У оквиру фестивала, који ће трајати до 17. јула, млади музички таленти из Србије, Републике Српске и Русије такмичиће се за златну, сребрну и бронзану матрјошку у две старосне категорије - од 13 до 17 година и од 18 до 25 година. О најбољима ће одлучити жири који чине председник жирија Дражан Косорић, декан Музичке академије Универзитета у Источном Сарајеву, као и познати руски пијаниста Јуриј Розум и професор Зоран Комадина.

На отварању фестивала, који ове године по први пут траје четири дана, наступио је балетски првак Констатин Костјуков уз пратњу првака Јовице Бегојева и солиста Милоша Маријана и Татјане Татић. Након свечане церемоније отварања фестивала, уследио је концерт прослављеног виолинисте Немање Радуловића са његовим ансамблом „Дабл Сенс”.

Сутра, другог фестивалског дана, гости вечерњег програма биће амерички гитариста Гери Лукас који ће својим музицирањем оживети нему филмску комедију „Шаховска грозница” редитеља Всеволда Пудовкина из 1925. године, као и сопран Елена Устаева, виолончелиста Драган Ђорђевић Сузуки и Велики оркестар Школе за музичке таленте из Ћуприје.

Треће вечери наступиће један од тренутно најбољих пијаниста света Денис Мацујев који на „Бољшој” фестивал долази право са Светског првенства у фудбалу на коме је имао титулу амбасадора. Мацујев ће извести „Концерт за клавир и оркестар бр. 2, це-мол, Оп. 18” Сергеја Рахмањинова и „Рапсодију у плавом” Џорџа Гершвина уз Симфонијски оркестар „Бољшој” под диригентском палицом маестра Ивана Јосипа Скендера.

На затварању фестивала наступиће виолинисти Јулијан Рахлин и Роман Симовић. Рахлин ће свирати са секстетом оформљеним специјално за фестивал „Бољшој” који чине Роман Симовић, Сара Мекелрејви, Милена Симовић, Борис Андријанов и Драган Ђорђевић. После наступа у оквиру секстета, Роман Симовић, један од најбољих виолиниста своје генерације и концертмајстор чувеног Лондонског симфонијског оркестра, извешће „Музичке илустрације” Свиридова и „Концерт за виолину и оркестар у це-молу” Јоханеса Брамса.

На крају фестивала, сви гости, учесници и посетиоци Мећавника, моћи ће да се опусте уз концерт „Влатко Стефановски трија”.

Циљ „Бољшој” фестивала, који од оснивања подржава руска компанија „Гаспром њефт”, је промоција младих талената из музичких школа и академија из Србије, Републике Српске и Русије.

Извор: Танјуг, Политика