Бране на Морачи и Мртвици избрисаће манастир Морачу

Планирана градња пет хидроелектрана у кањону Мораче, са по једном на њеним притокама Мртвици и Сјеверници, значила би брисање Роваца и манастира Мораче са туристичке и сваке друге мапе, упозорио је грађански активиста Драгоје Влаховић. Он истиче да би штета нанесена том крају била огромна, али да би велике последице биле несагледиве и по Подгорицу, Колашин, и Скадарско језеро.

Изградњом хидроелектрана прво би биле уништене природне љепоте и туристички потенцијал овога краја. Познато је да се на овом локалитету налази Манастир Морача, као један од највећих и најстаријих културно-историјских споменика у Црној Гори и један од великих потенцијала вјерског туризма. Изградњом брана он би био потпуно изолован, а била би му нанесена и велика штета у сваком могућем погледу. Такође, један од великих туристичких потенцијала овога краја је и кањон ријеке Мртвице, који је својим изгледом и неодољивим природним љепотама јединствен у Европи. Како се задњих година све већи број домаћих и страних љубитеља природе интересује за овај драгуљ природе, онда је јасно колику би штету изазвала градња бране на Мртвици, указао је Влаховић.

Сулуда идеја

Влаховић је истакао да градња хидроелектрана неће донијети ништа корисно, те да ће сви, „заједно са онима чија је ова сулуда идеја“, сносити одговорност за све последице, које су, како каже, неминовне. -Мало времена имамо да то спријечимо, борба за очување онога што нам је природа подарила биће тешка, али морамо се изборити сви заједно, јер у овој борби немамо права на поправни, закључио је он. Сматра да би угрожено било и Капетаново језеро, које својом љепотом очарава све већи број страних и домаћих туриста.

Треба истаћи и планински и сеоски туризам, за који овај крај има велики потенцијал. Наравно, никако не смијемо заборавити и кањон Платије, чије литице и врлети, као и само корито ријеке Мораче остављају без даха свакога ко прође туда. Дакле, морамо закључити да овај крај има велики потенцијал да буде једна од главних туристичких дестинација у Црној Гори. Са друге стране не можемо да не примијетимо да је и те како запостављен. Зашто? Па управо из разлога што некоме није у интересу да се у овом крају развија туризам, који би кроз одређени временски период могао да доноси огроман профит мјештанима овога краја, али и буџету Црне Горе навео је он.

Влаховић сматра да је очигледно да некима нијесу приоритет развој овога краја, запошљавање у туризму, повратак младих селу, дугорочно економско рјешење, већ да „потопе овај крај и тако ставе тачку на било какву могућност развоја и економског бољитка људи овога краја. -Са друге стране, неко би од изградње ових брана и те како профитирао, додао је он. Упозорава да би флора и фауна овога краја изградњом хидроцентрала биле потпуно уништене, док би комплетан ток ријеке Мораче и Скадарско језеро осјетили огромне негативне последице. -Недавна анализа Свјетског фонда за заштиту природе показала је да је чак 76 одсто црногорских ријека у очуваном стању, док је Морача једна од ријетких ријека слободног тока у Европи, те је жариште биолошке разноврсности. Морамо бити свјесни те чињенице и користити је као темељ будућег развоја. Наиме, у кањону ријеке Мораче регистровано је 115 врста птица, што заједно са кањоном Мртвице и Мале ријеке чини 42 одсто укупних врста које се гнијезде у Црној Гори, од чега већина има неки вид националне или међународне заштите. Узградњом хидроцентрала поплавио био би поплављен велики дио горњег тока, што би и те како утицало на доток воде у Скадарско језеро, које је заштићено као национални парк и уврштено на листу најважнијих свјетских мочвара. Промјена водног режима Скадарског језера имала би великог утицаја на комплетан фонд птица и рибљег фонда, по чему је овај национални парк јединствен и препознатљив. Да не говоримо шта би се десило са рибљим фондом у Морачи и Мртвици, указао је Влаховић.

Он напомиње да колико год у Влади говорили о томе како ће изградњом брана комплетна флора и фауна бити заштићене, сви знају да је то немогуће и да су то само празне приче. Најбољи показатељ је кањон Пиве, гдје је изградњом хидроцентрале Мратиње скоро у потпуности уништене флора и фауна тога краја, додаје он.

Дан

Извор: Митрополија црногорско-приморска