Број оболелих од малигних обољења од 1999. године у региону К. Митровице увећан за 200 одсто

Према подацима НВО "Милосрдни анђео" из Косовске Митровице која се бави проучавањем радијације и њеном утицају на људски организам, само у косовскомитровачком округу број оболелих од малигних болести у последњих десет година три пута је већи, него што је то био случај пре 1999. године. Председник ове НВО интерниста-кардиолог др Небојша Србљак каже да је дошло до страховитог пораста малигних обољења и то чак за 200 одсто у односу на период од пре рата. Он мисли да је главни узрок тога осиромашени уранијум који су НАТО снаге користиле приликом бомбардовања наше земље.

"После 1999. године група лекара Косовскомитровачког здравственог центра је почела да истражује појаву пораста малигних обољења на овим просторима. Дошли смо до податка да је после 1999. године дошло до наглог скока, чак и до 200 одсто више него пре 1199. године. Ми смо били фрапирани тиме, јер је огроман број младих људи почео да тражи помоћ и 80 одсто тих људи су нагло почели да губе на тежини, осећали су малаксалост и почели су да искашљавају крв. Углавном су то били људи који су у току рата били на Кошарама. До сада је од ове болести само у косовскомитровачком региону умрло чак 12 припадника војске и сви из јединице која је била у караули Кошаре. Један пацијент је приликом искашљавања чак избацио један део ткива у коме је пронађен јод 131. Радиоактивно зрачење је последица дејства НАТО авијације и употреба радиоактивне муниције, односно муниције са осиромашеним уранијумом, јер до рата смо на 300 000 становника имали 10 оболелих од ове болести, док сада на 60 000 долази чак 20."

Доктор Србљак сматра да би проблем нагле појаве малигних обољења требало подићи на национални ниво и направити државни програм за превентивну борбу против ове болести. "Требало би направити базу података праћења малигних обољења на свим подручјима. Таква база постоји у ужој Србији, али болест не познаје границе, то мора бити на нивоу читаве државе. Нама је потребна једна национална стратегија, НВО "Милосрдни анђео" има неке смернице шта би требало да се уради, а то је да се прави скриминг људи, јер путем крви могу врло рано да се открију малигна обољења на самом почетку и на основу тога ако постоји пораст да се љиди доводе и да се дијагностичке методе прошире. Узимањем крви од људи направили би добру превенцију." Др Србљак наводи да у нашој земљи не постоји ни једна болница за ветеране рата, као што је то случај у земљама региона. "Не само ветерани рата, него и други људи који болују од ове болести, велики број њих није адекватно збринут, у нашој земљи постоји свега три или четири онколошких центара где је могуће адекватно лечење и хоспитализација људи оболелих од малигних обољења". Србљак наводи да не види неку велику заинтересованост виших надлежних органа да се ова проблематика реши. Додаје да је приметна заинтересованост западних земаља и да он у јуну одлази за Швајцарску где ће на ову тему одржати предавање. После рата домаћи специјализовани војни и цивилни тимови обавили су деконтаминацију терена на коме је коришћена муниција са осиромашеним уранијумом на југу централне Србије, у околини Бијановца и Врања, док су локације на Косову и Метохији остале недоступне за наше експерте.

Извор: КИМ Радио