Будимпешта: Међународна конференција о прогону хришћана
Мађарски председник владе Виктор Орбан отворио је 26.11.2019. у Будимпешти тродневну међународну конференцију о прогону хришћана, у којој ће учествовати многи црквени великодостојници, нарочито са Блиског истока и Африке, као и политичке личности из Пољске, Италије, Нигерије, Либана и САД.
„Имамо 245 милиона разлога због којих се данас овде окупљамо: толико много људи бивају свакодневно прогоњени због своје хришћанске вере,“ рекао је мађарски државни секретар Тристан Азбеј, чији „Секретаријат за помоћ прогоњеним хришћанима“ организује скуп.
Реч је о „највише занемареној хуманоправној и цивилазацијској кризи нашег времена“, додао је. Према статистикама, у просеку 4 од 5 хришћанина на целом свету прогоњени су због своје вере, рекао је премијер Виктор Орбан и критиковао чињеницу да Европа као и увек „ћути“. Прогон хришћана у Африци и на Блиском истоку не може се притом одвојити од стања у Европи, и још једном је упозорио да треба бранити хришћанску културу. „При прогону хришћана није само реч о нападима на поједина лица или заједнице, у питању је више од тога - нападнута је наша култура стигматизовањем, понижавањем и прогоном.“
Председник Орбан је указао на то да се већ извесно време у његовој земљи води акција „Hungary helps“, којом мађарска влада помаже хришћане у Ираку и Сирији, и у том циљу до сада је послата помоћ за разне пројекте у висини од 40 милиона долара. Мађарска пружа прогоњеним хришћанима оно што им је неопходно: куће, болнице, школе. „А они нам дају оно што је Европи данас најпотребније: хришћанску веру, љубав и милосрђе.“ Европа се може само онда спасти ако се поврати „извору својих истинских вредности: свом хришћанском идентитету“.
Сиријски православни (дохалкидонски) патријарх Мор Игњатије Јефрем II у свом излагању на отварању говорио је о прогону хришћана на Блиском истоку. Према његовом мишљењу, само неки носиоци политичке власти у свету предузели су кораке да уклоне претњу опстанку хришћана у њиховом завичају.
Такође је мађарски примас кардинал Петер Ерде позвао да се не остане равнодушан пред прогоном хришћанима, као ни пред непријатељским држањем према вернима уопште. На физичке, али и на вербалне нападе на хришћане не сме се гледати у смислу да се ништа није десило, рекао је будимпештански надбискуп и похвалио рад на изради документације о стању хришћана у Европи и у свету.
Циљ конференције јесте - а ово је друга по реду после оне из 2017. – да се тесније повежу владе, као и владине и невладине организације при трагању за „одговорима и решењима“ на феномен прогона хришћана, и да се и људи у кризним областима света преко ових заједничких акција боље заштите.
О стању хришћана у свету говорили су и патријарх Мар Геваргије III Слива, сиријски католички надбискуп Јефрем Јусуф Масур из Багдада, халдејски католички надбискуп Михаил Наџиб из Мосула. Из Африке излагања су држали: етиопски православни патријарх Абуна Матијас и католички бискуп Сокота из Нигерије Матеј Хасан Кука. Очекују се митрополит волоколамски Иларион и подсекретар Ватиканске секције за односе са државама надбискуп Антоан Камилери, којег је Папа недавно поставио за нунција у Етиопији.
Извор: Kathpress.at (с немачког Информативна служба Српске Православне Цркве)