Бугарска Православна Црква слави 800-годишњицу Ивановских цркава у камену
Бугарска православна црква припрема се да ове и следеће године прослави 800-годишњицу цркава у камену у Иванову, у северно-централној провинцији Русе.
Митрополит русенски Наум састао се недавно са гувернером и замеником гувернера провинције Русе како би разговарали о припремама за предстојеће прославе, преноси Добротолиубие.
Програм предвиђа свечане иницијативе и службе 2020. и 2021. године. Међу акцијама су академска конференција о историји и духовности овог свештеног манастира, као и свечани молебани о важнијим датумима и црквеним празницима који су с тим повезани.
Идеја је промоција једног од најзначајнијих локалитета средњовековне црквене и културног наслеђа у Бугарској, под заштитом Унеска. Ивановске цркве у камену уврштене су у Унескову листу светског културног наслеђа 1979. године.
Пећине у том, крају насељавали су монаси од 1220-их, када је манастир основао будући бугарски патријарх Јоаким I, све до 17. века. Ћелије, цркве и капеле биле су исклесане из чврсте стене, формирајући потпуно јединствени манастирски комплекс за Бугарску. На свом врхунцу било је око 40 цркава и још 300 келија, од којих већина није преживела до данас.
Манастир је током своје историје уживао многбројне краљевске заштитнике.
Био је центар исихазма Бугарске цркве и познат је по фрескама из 13. и 14. века сачуваним у пет цркава, које се сматрају лепим примерима бугарске средњовековне уметности.
Такође се разматрају мере за побољшање инфраструктуре и приступа свим црквама у стени које се налазе у том подручју. Такође се разговарало и о могућности да и друге камене цркве уђу у списак светског културног и природног наслеђа.
У блиској будућности ће се такође одржати проширени састанак у коме ће учествовати све заинтересоване институције, попут покрајинске управе Русе, општине Иваново, Свештене митрополије Русе и Обласног историјског музеја. Заједно ће израдити детаљан акциони план и прецизирати циљане акције за постизање одређених циљева.
Извор: Orthochristian.com|Photo: Wikimedia.org (са енглеског Информативна служба Српске Православне Цркве)