Цане Партибрејскерс: Човек данас“

У организацији Канцеларије за веронауку Црквене општине Ваљево, у петак 30. априла, у свечаној сали Ваљевске гимназије, предавање на тему „Човек данас" одржао је познати рок музичар Зоран Костић - Цане, вођа култне рок групе „Партибрејкерси". Као и претходна предавања, тако и ово је имало за циљ да младим људима укаже на праве животне вредности којих је данас све мање. Јавне личности, које имају велико животно искуство, могу на веома приступачан начин да говоре младим људима о тој вечитој борби између добра и зла коју су, на првом месту, осетили на својој кожи.

Један од таквих, са великим животним искуством, је и популарни Цане. Кроз цело његово предавање била је наглашена прича о могућности човековог преображаја, тј. да нема човека који не може да се промени и да почне другачије да посматра живот. Најчешће околина не прихвата преображај таквог човека, јер у њему види своје недостатке. По Цанетовим речима, време које је иза нас је било веома тешко за одрастање многих генерација младих људи, јер су нам у том времену нуђене неке другачије вредности, којима су, најпре, подлегли родитељи, а преко њих и деца. „Младост не трпи лицемерје, дволичност, лаж.... и зато вечито тражи праве одговоре, али од уморних родитеља заслепљених материјалистичким погледом на свет тешко је добити одговор, па га млади траже на другој страни. Један од путева трагања ка Богу и правим вредностима је и рок музика". Тако, у многим стиховима Партибрејкерса провејава та жеља за смислом и правим вредностима, а некада су то били стихови веома слични новозаветним цитатима. „Младе данас треба подржати и свим срцем бити уз њих, јер су они најискренији у односу према животу", поручио је Цане.

У томе младима може много помоћи Црква са својим новозаветним учењем. Цане је нагласио да Бога доживљава као Љубав, Цркву као простор слободе, радости и стваралаштва, и да не верује у Божију казну, него да сам човек себе кажњава одвајајући се од извора живота. Бог нам само као најбољи родитељ даје смернице како да идемо, не гушећи нашу слободу, да би нама било добро. Нагласио је да се ми често понашамо старозаветно, а понекад и дубоко пагански. Често се радујемо туђој несрећи, како он каже „да комшији буде крава као чиваува". У спознаји правих вредности нам много може помоћи Црква коју често многи одбацују јер не познају њену суштину и доживљавају улазак у Цркву као да их неко на вратима чека са осудама и са мачем изнад главе. Црква је простор радости, слободе и љубави, ако се искрено доживи. У току предавања Цане се дотакао многих друштвених проблема, не додирујући политику, и исказао неразумевање према својим колегама који се баве њом.

Цане је позвао младе људе да пуно читају, да се образују, али да образују цело своје биће, да посебно читају Нови Завет у коме могу наћи одговоре на многа своја питања и недоумице. „Довољно је прочитати једну страну или једну реченицу дневно да добијемо одговоре за цео тај дан". Образован човек није само онај ко много зна него онај ко познаје животну философију, а такви су били многи хришћански светитељи. „Људска мудрост (философија) често кроз многа писања тражи себи оправдање за недостатак љубави и поремећене односе" речи су Зорана Костића Цанета.

Како он каже, животна филозофија неких претходних генерација сводила се на стих једне новокомпоноване песме „узми све што ти живот пружа, данас си цвет сутра увела ружа". „Многи људи не размишљају о смрти, о сусрету са Богом. Овде на земљи заслужујемо рај или пакао. Овај живот је дат, нема реинкарнације или нечег сличног. Зато - шта овде урадимо то нас чека и горе. Преображај је најважнији и нема човека који не може да се промени. Христос је у овај свет дошао због слабих и угњетаваних, дошао је да узме наше грехе и слабости."

Укратко, цело предавање Зорана Костића - Цанета је позив на љубав, поштовање, разумевање и преображај, на првом месту лични, после и народни.

Извор: Епархија ваљевска