Четврт века Сабора Светог aрхангела Гаврила на Превлаци

Четврт века Сабора Светог aрхангела Гаврила на Превлаци
Четврт века Сабора Светог aрхангела Гаврила на Превлаци
Четврт века Сабора Светог aрхангела Гаврила на Превлаци
Четврт века Сабора Светог aрхангела Гаврила на Превлаци

Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије уз саслужење Преосвећене господе Епископа славонског Јована и диоклијског Методија, свештенства, монаштва и верног народа служио је свету архијерејску Литургију у Свештеној царској лаври Светог архангела Михаила на Превлаци код Тивта.

Литургија је служена поводом Сабора Светог архангела Гаврила на Превлаци где већ четврт века манастир Михољска Превлака и Братство православне омладине Црне Горе организују сабор православне омладине. Овогодишњем сабору су присуствали српски члан Председништва БиХ г. Младен Иванић, конзул Србије г. Зоран Дојчиновић, председници будванске и которске скупштине г. Ђорђије Вујовић и гђа Драгица Перовић.

-Рођењем Христовим човјек је постао већи и узвишенији од анђела тиме што се удостојио части и достојанства кога се ни анђели небески не удостојавају. Његова природа кроз личност Исуса Христа Сина Божјег је сјела са десне стране Бога и Оца. То је тајна коју Црква Божја Христова, тијело Његово, чува у својим њедрима и преноси с покољења на покољење. То свето свједочанство, запечаћено Силаском Духа Светога на прву Цркву Божју на Гори Сионској, наставља се кроз вјекове на разним мјестима. Свако мјесто гдје се призива Дух Свети постаје Гора Сионска а једно од таквих мјеста јесте и ово на коме се сабирамо вјековима које је посвећено Пресветој Тројици, Светим архангелима Михаилу и Гаврилу, истакао је Митрополит и додао:

-Ова светиња не само да је свједок Христа Бога него и свједок свега онога што се са њим догодило. Он се и рађа овдје и препорађа читава покољења, непрекидно распиње и разапиње, па зато није чудо да је ова светиња, која се родила од времена Цара Константина, Христолика и Боголика и као Христос разапет тако је и она распињана, али увијек остаје да буде свједок Христа Васкрслога и Вазнесенога на небеса.

Митрополит је нагласио: -Ово 25. сабрање на Превлаци наставак је оног сабора који је трајао од 4. вијека и да се њиме потврђује да су сви земаљски народи призвани да постану заједничари тога Светога сабора. То потврђује присуство браће и сестре не само из Црне Горе већ и шире, као и оца Игнатија (Миринда) и попадије из Гватемале (Епархије буеносајреско-јужноцентралноамеричке). Ове године на сабору су и Владика славонски г. Јован, кога је изњедрила ова светиња, и нови архијереј, Владика диоклијски Методије. И сама титула Епископ диоклијски сведочи живи континуитет Цркве Божје на овим просторима од времена цара Констатина.

-Обнављајући титулу Епископа диоклијскога ми потврђујемо да Црква Христова православна Божја овдје постоји од трећег- четвртог вијека не само у Диоклији по којој је овај Епископ добио и добија име, него и по овом мјесту јер овдје је нађена крстионица из времена цара Констатина, рекао је Митрополит и додао: -Овдје, у трећем слоју храма, пронађене су мошти једног од древних хришћанских мученика који је највероватније пострадао за вријеме цара Диклицијана кога је народ запамтио као проклетога цара Дукљанина. Те мошти свједоче тај живи континуитет ове светиње кроз вјекове, то живо сабрање до наших времена. Само Господ зна колико се њих сабирало и сабрало овдје кроз вјекове, уздижући се на небеса са десне стране Бога и Оца, тамо гдје је престо и трон Јагњета закланога за живот свијета у новом Јерусалиму граду у кога се уграђују сви земаљски народи и светиње сабирајући се око Јагњета.

Владика је подсетио на предстојећу прославу 800-годишњице аутокефалности Српске Православне Цркве и изразио наду да ће се ова сабрања наставити и у будућа времена: -Надамо се да ће се, као што се сабор обновио и васкрсао, и ова светиња обновити. Ми се трудимо свих ових година, а посебно ове године да васкрсне ова светиња и ја се надам да ће Бог уразумити и оне који су задужени за чување културног наслеђа Црне Гора и да ће помоћи не само да се очува камење, остаци ове грађевине, него да се обнови овај свети храм, рекао је Митрополит и нагласио да је та обнова већ почела обновом манастирског братства на челу са оцем Бенедиктом.

Говорећи овеликом јубилеју Митрополит црногорско-приморски је казао да је Митрополија један живи - живоносни изданак Жичке архиепископије - Светосавске и Пећке патријаршије. -Надамо се да ће 2020. године овде бити велики сабор приликом освећења обновљеног храма Светих архангела Михаила и Гаврила. Тиме ћемо обиљежити и прославити 800-годишњицу која ће се прославити свуда у нашој Цркви, и у Жичи, и у Пећи, и у Београду и широм васељене, рекао је Високопреосвећени и додао да се Црква Светосавска раширила на свих пет континената. -То Тијело и Крв Христова су живо, опипљиво свједочанство живога наставка и продужетка Цркве Христове и ширења Његовог присуства на свих пет континената у ово наше вријеме послије великих распећа и страдања Цркве Божје које се наставља и овдје код нас и широм свијета, али по ријечима Ловћенскога Тајновидца Васкрсења не бива без смрти, тако без распећа нема Васкрсења, закључио је Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије.

Након Литургије преломљен је славски колач а богатим програмом је настављен Сабор Светог архангела Гаврила на Превлаци који је почео дан раније трибином о наталитету.

Извор: Митрополија црногорско-приморска