Чувајте се, Срби, чувајте се себе

Поводом сећања на великог српског пријатеља др Арчибалда Рајса у Коларчевој задужбини организована је свечана академија Арчибалд Рајс: Европљанин који нас је волео.

Пригодном беседом ову свечаност започео је представник Српке Православне Цркве, Епископ јегарски Г. Порфирије, подсећајући госте ко је био Рајс и шта је урадио за нашу земљу у време недаћа Првог светског рата. Уследила је пројекција кратког филма Српско завештање, са поруком нашег вечитог пријатеља Чувајте се, Срби, чувајте се себе. Гостима су се обратили Његова Екселенција Ервин X. Хофер, амбасадор Швајцарске, Драгослав Бокан, аутор кратког филма, Милољуб Албијанић, директор Завода за уџбенике и наставна средства, а завршна реч припала је адвокату Владимиру Божовићу.

Др Рудолф Арчибалд Рајс (нем. Rudolph Archibald Reiss; Немачка, 8. јули 1875 — Краљевина СХС, 8. август 1929) је био швајцарски форензичар, публициста, хемичар и професор на Универзитету у Лозани. Истакао се као криминолог радом на истраживању злочина над српским становништвом у време Првог светског рата.

Рођен је 8. јула 1875. године као осмо дете Фердинанда Рајса, земљопоседника, и Паулине Забине Ане Габријеле, у месту Хехцберг, у јужнонемачкој покрајини Баден. После завршеног основног и средњег образовања у Немачкој, отишао је на студије у Швајцарску.

Звање доктора хемије стекао је већ у 22. години, и бива изабран за асистента за фотографију а потом је постао признати доцент за ту област, на Универзитету у Лозани. За редовног професора криминалистике именован је 1906. године. Као професор бавио се предано научним радом и стекао углед криминолога светског гласа.

На позив српске владе Рајс је 1914. године отишао у Србију да истражује злочине аустроугарске, немачке и бугарске војске над цивилним становништвом.

Био је члан делегације југословенске владе на Мировној конференцији у Паризу. Заволео је српског војника и српски народ и до краја живота остао у Србији.

Са српском војском прешао је Албанију, Солунски фронт и са Моравском дивизијом умарширао у ослобођени Београд, новембра 1918. године. После рата модернизовао је техничку полицију при Министарству унутрашњих послова нове државе. Тадашња криминалистичка техника по мишљењу америчких истраживача који су путовали по Европи циљно проучавајући овај вид полиције, била је на веома високом нивоу. Међутим, Арчибалд Рајс, разочаран неким негативним појавама у друштвеном и у политичком животу повукао се пред крај живота из свих јавних функција. Живео је скромно у својој вили „Добро поље“ у Београду.

Др Арчибалд Рајс је 1926. године постао почасни грађанин града Крупња. Те године је такође југословенски министар и генерал Душан Трифуновић Рајса прогласио почасним капетаном I класе пешадије Војске Краљевине СХС.

Извор: Политика