Чувари нашег неба
На дан Светог Краља Стефаана Дечанског, 24. новембра 2011. године, у касарни на Бањици 250. Ракетна бригада противваздушне одбране Војске Републике Србије обележила је свечано дан јединице и 49. година од свога оснивања. Ова елитна јединица рода војске, називаног „ракеташи“, негују традиције ослободилачких ратова Србије и српског народа бурног и немирног XX века.
На самом крају протеклог столећа, у време НАТО агресије на нашу земљу 250. Ракетна бригада је бранећи небо Савезне Републике Југославије постигла успех који је задивио све теоретичаре војне вештине. Наиме, код Буђановаца је оборен амерички ловац-бомбардер Ф-117, тзв. „невидљиви“, произведен по нарочитој технологији, да не може бити уочљив на радарима и другим системима за електронско осматрање. Па ипак, припадници Ракетне бригаде су наставили у духу слободољубивих традиција нашег народа, јер такав успех може само да се упореди са поступком војника Српске краљевске војске Радивоја Рате Љутовца који је из преправљеног топа на Солунском фронту 1917. оборио немачки авион.
У присуству команде јединице, пријатеља, родитеља погинулих бораца, припадника резервног састава и других гостију, 250. Ракетна бригада је извршила постројавање. Командант Миодраг Гордић, бригадни-генерал обратио се у надахнутом говору подсетивши на оснивање јединице, давне 1952, као тадашњег ракетног пука, изложивши историјски пут бригаде и њено скорашње ратно искуство.
Дугогодишњи свештеник из Дрвара, протојереј-ставрофор Влајко Грабеж, сада умировљени парох Саборне цркве у Нишу, човек чији се пастирски рад и служба духовника није ограничавала само на парохијску делатност, јер је по благослову тадашњег епископа нишког, а садашњег Патријарха српског господина Иринеја био задужен за односе са војском, нарочито са 250. бригадом која је била стационирана у Нишу. Иако у нашој земљи ни данас у институционалном смислу не постоји установа војног свештенства прота Влајко Грабеж је вршио улогу војног свештеника у 250. Ракетној бригади: исповедајући, причешћујући, духовно окрепљујући њене војнике и старешине. Нарочито се његова улога показала битном када му је ратне 1999. пало у удео да теши хришћанском надом 28 породица погинулих припадника јединице. За свој рад и допринос на пољу сарадње Војске и Цркве протојереј-ставрофор Влајко Грабеж добио је плакету признања, чиме му се 250. Ракетна бригада одужила и ставила у ред својих највећих пријатеља и доброжелатеља.
Подсетивши на хероје и чуваре нашег неба који су дали своје животе за одбрану земље и народа, отац Влајко је подсетио на манастир Дечани на Косову и Метохији у коме су мошти Светог Краља.
На спомен-обележје палим јунацима 250. Ракетне бригаде у НАТО-агресији 1999. године постављени су венци, одата дужна пошта уз осећања благодарности оних који се сећају њихове жртве и страдања. Његово Преосвештенство викарни епископ хвостански господин Атанасије Ракита, као изасланик Његове Светости Патријарха Српског Иринеја пренео је патријарашки благослов јединици, припадницима и командном кадру, нагласиши у беседи да су мошти Светог Краља Стефана Дечанског, чији се дан прослављао, јемац повратка свега прогнаног и протераног на Косово и Метохију.
На ратној застави бригде стоји порука „За слободу и част Отаџбине“ и под тим слоганом ваља живети и мрети, што је био општи утисак ове величанствне прославе.
мр Радован Пилиповић,
библиотекар Српске Патријаршије