Чланови МРВ са Предсједником Турске Републике

Чланови Међурелигијског вијећа Босне и Херцеговине састали су се 3. септембра 2010. године са предсједником Републике Турске, Његовом Екселенцијом др Абдулахом Гулом.  Делегацију Међурелигијског вијећа су чинили: предсједник Скупштине Међурелигијског вијећа у Босни и Херцеговини Хусејин еф. Смајић, муфтија сарајевски, Епископ зворничко-тузлански Г. мр Василије, члан Скупштине МРВ БиХ, Јакоб Финци, предсједник Јеврејске заједнице БиХ, у име члана Скупштине МРВ БиХ Његове узоритости Винка кардинала Пуљића, Монсињор др Мато Зовкић, те чланови Извршног Одбора Емир Ковачевић, извршни секретар МРВ и отац Вања Јовановић. 

Састанак је одржан у хотелу Европа са почетком у 10.30 часова и трајао је до 11.15 часова.

Предсједник Абдулах  Гул је на почетку састанка поздравио делегацију указујући на велику част што има прилику и могућност да се сусретне са представницима Цркава и вјерских заједница у БиХ.

Предсједник Скупштине Међурелигијског вијећа Хусејин еф. Смајић поздравио је у име МРВ-а Предсједника Турске изражавајући топлу добродошлицу. Он је у кратким цртама представио рад и значај МРВ-а од његовог оснивања до данас. По том је говорио испред Исламске заједнице захваљујући се интензивнијој присутности Турске на нашим просторима.

Епископ зворничко-тузлански Господин мр Василије се, након поздравне ријечи захвалио Предсједнику Турске што су турске власти  дозволиле Васељенском патријарху Вартоломеју да служи у грчком манастиру Богородица Сумела на Понту што представља први овакав случај добре воље власти након 88 година. Владика Василије је такође изразио наду да ће турске власти чим прије дозволити поновно отварање православне богословије на Халки што ће увелико доприњети добрим међуљудским односима и међусобном познавању. Владика је такође повукао паралелу са богословијом у Сарајеву будући да само Православна Црква нема своју богословску школу у Сарајеву јер јој још нису вратили зграду у којој је иста, која датира из времена Отоманске империје, била смјештена до Другог свјетског рата. Међурелигијско вијеће је неколико пута до сада наглашавало ову неправду према СПЦ услијед невраћања зграде Богословије.

Монсињор др. Мато Зовкић је поздравио госта у име Његове узоритости Винка кардинала Пуљића.  Он је у кратким цртама представио католичку Цркву са њеним вјерницима у БиХ са нагласком на предратни, ратни и послијератни период.

Господин Јакоб Финци, предсједник Јеврејске заједнице БиХ изнио је кратку историју јевреја који су у БиХ доселили из Шпаније. Тадашња БиХ била је под отоманским царством и јевреји који су дошли на ове просторе јако добро су примљени.

Предсједник Републике Турске Абдулах Гул још једном се члановима МРВ-а БиХ захвалио на сусрету. Он сматра да су представници  Цркава и вјерских заједница најбољи представници земље јер представљају народе и вјере које вјековима живе на овим просторима.  Због тога га оваква сарадња веома радује. Мало је простора на којима овако живе и сусрећу различите религије, наводећи поред Сарајева и Истанбул као један од таквих градова. Његов коментар да би политичари требали више да слушају шта говоре вјерски представници темељи се на чињеници да политичари често у афекту кажу нешто прије него што промисле о реченоме. Он је, такође, нагласио значај вјерских слобода које се морају поштовати. Као примјер навео је своју земљу у којој су већина муслимани и наглашавајући да права која они имају морају се примјењивати на све друге религије.

На крају је Предсједник Скупштине Међурелигијског вијећа Хусејин еф. Смајић у име свих чланова МРВ-а замолио Предсједника Турске да и он колико може допринесе како би се одузета имовина Црквама и вјерским заједницама вратила. Предсједник Гул је изнио своје разумијевање овога проблема обећавши да ће учинити оно што може.

Након овога сусрет је завршен. Чланови МРВ-а БиХ уручили су Предсједнику Турске пригодан поклон.

Извор: Епархија зворничко-тузланска