Црква Светих Апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу јпрославила своју славу

Црква Светих Апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу је прославила своју славу. Уочи празника у цркви је одслужено свечано бденије, а након тога је одржана свечана Академија.

Уводну бесједу је одржао владика Јоаникије говорећи о житију Светих Апостола „чије ријечи продиру до дубоко у срж свих нас." Њих Двојицу увијек прве помињемо од свих светих Апостола. Подсјећајући присутне на њихове животе владика је нагласио да су Свети Апостоли били по много чему слични: по ревности, сили ријечи, по садржају проповиједи. Али су се и по много чему разликовали, што значи да су оргиналне личности.

Петар је постао Христов ученик још док је Господ проповиједао Јеванђеље, био је свједок свих догађаја из домостроја спасења. Апостол Павле није био ученик у вријеме Христове проповиједи. Био је међу првима који су се противили учењу Његовом и који су прогонили Цркву. Али се десило чудесно обраћење када је ревносни фарисеј Савле ишао чак у Дамаск да врши прогоне. И тада је постао најревноснији проповједник и свједок Васкрслог Господа. Касније је говорио: „Био сам гонитељ Цркве, али сам се потрудио више од свих и благодаћу Божијом јесам што јесам."

Апостол Петар је био најревноснији од свих Ученика, али као и свако од нас, имао је слабости. Он једини говораше Господу: „Ако те и сви издају, ја те издати нећу." И „Ја сам готов и на смрт за Тебе поћи." Господ је привремено повукао своју благодат са Петра, који је видјећи Његово страдање, поколебао се и одрекао Га се, не једном, него чак три пута. И ово одрицање се може упоредити са Савловим гоњењем. Али послије Свога Васкрсења Господ враћа Петра у апостолско достојанство и на прво мјесто међу Апостолима.

Иако су као и сви људи били склони слабостима, они су постали сасуди благодати, и ако постоји њена мјера, онда су они први послије Пресвете Богородице и Светог Јована Крститеља.

На крају је владика говорио и о начину њихове проповиједи наглашавајући да је „Павле проповиједао незнабошцима, а Петар Јудејцима и свако је на свој начин проносио свјетлост Христовог Јеванђеља. И нека нас њиховим молитвама Господ води овим путем".

У академији су учествовали: црквени хор „Свети Никола" којим диригује госпођа Нада Лутовац, народни гуслар, КУД из Бијелог Поља а своје стихове је говорио пјесник Благоје Баковић.

Извор: Епархија будимљанско-никшићка