Црква у изградњи крај Светског трговинског центра блистаће кад наступи мрак

Црква у изградњи крај Светског трговинског центра блистаће кад наступи мрак
Црква у изградњи крај Светског трговинског центра блистаће кад наступи мрак
Црква у изградњи крај Светског трговинског центра блистаће кад наступи мрак
Црква у изградњи крај Светског трговинског центра блистаће кад наступи мрак

 Изградња националног храма Светог Николе траје крај Светског трговинског центра у доњем Менхетну.

Уклањањем последњих ограда око Националног меморијалног центра 11. септембар, отварањем овог лета Гринич улице за пешаке и усељењем корисника канцеларијског простора у Кули 1 и Кули 2, ово место изгледа као да се стопило са ткивом Доњег Менхетна.

Међутим, за оне који знају историју Трговинског центра има нешто невероватно да сазнају: изградња националног храма Св. Николе, грчке православне цркве недоминацијског места жалости,  увелико је у току. Архитектонски нацрт цркве, која ће имати поглед на Меморијални центар, урадио је Сантијаго Калатрава.

Августа 28. уливен је први бетон. Изградња би требало да траје две године.

Структура у виду куполе вредна 35 милиона америчких долара, јужно од Меморијалног центра, светлеће ноћу кроз фурнир од белог мермера са планине Пентеликон, који долази из исте жиле у Грчкој од које је изграђен Партенон.

Што је деловало као једноставна идеја 2001. године – да се замени грчка црква Светог Николе која се налазила у улици Кедрова 155 све док се није срушила због рушења Светског трговинског центра 2 – постало је најсложенији пројекат у поновној изградњи.

„Циљ је био да се пројектује нешто што ће отворити прозор ка вечности,“ изјавио је у уторак Архиепископ Димитрије, поглавар Грчке Православне Цркве у Америци.

Годинама се мало шта урадило с обзиром на то да су се Грчка Православна Архиепископија Америке и лучке власти Њујорка и Њу Џерсија препирали око тога како ће црква бити обештећена због одустајања од локације у улици Кедрова.

Било је и сукоба око будућности цркве Св. Николе у грчкој заједници. Архиепископ је 2001. године рекао да је замислио нову зграду као национални храм, не само као парохијалну цркву, каква је пре била. Чланови мале, али ипак активне парохије, сматрали су да имају право да  се више питају о овом пројеку.

Тек 2011. године ситуација се рашчистила по питању плана који се сада остварује, на основу кога је одлучено да црква буде подигнута на источном крају Либерти парка, сређеног јавног простора које лучке власти граде на крову сигурносног центра за возила.

Предлоге је послало 13 архитеката, а Архиепископ Димитрије је рекао да су им претходно дате инструкције да дизајнирају зграду која треба без сумње да буде црквеног типа, али савремена у дизајну и у складу са осталим делом новог Трговинског центра. Калатравин предлог је био једногласно усвојен од стране одбора за одабир пројеката, рекао је Архиепископ.

Мада је  цена изградње  Св.Николе процењена на 20 милиона долара 2013. године, Архиепископ Димитрије је рекао: „Ми знамо да нема шансе, чак и да градимо брвнару, да останемо у границама буџета.“ И то важи за национални храм источног хришћанства. „ Морамо имати архитектонско ремек-дело,“ рекао је Архиепископ и додао: „Оно мора бити најбоље“.

Оно што је привукло одбор јесте то, рекао је Архиепископ, што је на Калатраву много утицала Света Софија, предивна византијска базилика из шестог века у Цариграду, која је претворена у џамију,  а 1935. године у музеј.

 

Излазећи у сусрет за савременошћу, главна фасада Светог Николе, тамбур на који се ослања купола од близу 15 метара, блистаће ненаметљиво изнутра кад падне мрак.

Извор: Православие.ру